A szimulációban azt vizsgálta a Závecz Research, hogy mi történik, ha a választók megtudják, melyik az esélyes jelölt (és közben minden más információ változatlan marad).
- Ennek hatására a jobbikosok közül minden ötödik átszavaz a baloldali jelöltre.
- A baloldali szavazók körülbelül negyede otthagyja a saját jelöltjét a jobbikos érdekében, ha azt az információt kapja, hogy annak nagyobb esélye van győzni.
"Ez önmagában nem forgatja fel az erőviszonyokat. Az viszont sokkal többet ér az ellenzéki pártoknak, hogy
a bizonytalan szavazók körülbelül ötöde aktivizálódik az esélyesnek látszó jelölt mellett.
Ez már elég nagy tömeg ahhoz, hogy befolyásolja a végeredményt az egyes választókerületekben - mondta az InfoRádiónak Závecz Tibor, a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet ügyvezetője.
Habár a hódmezővásárhelyi választás másról szólt, de azt a lélektani funkciót betöltötte az ellenzéknél, hogy valamiféle együttműködéssel nagyobb sikert lehet elérni, mint anélkül - fejtette ki a szakember, hozzátéve: mintha egyre inkább felülírná a pártokhoz való kötődést a kormány leváltásának célja.
Kormányváltást a válaszadók 43 százaléka szeretne, és 37 százalék mondja azt, hogy maradjon a kormány.
Ez jól mutatja, hogy nagyon erős a Fidesz-tábor és ha a Fidesz még néhány százezer szimpatizánst "elvisz maga mellé, szavazni", akkor az ellenzék közös megoldás híján nagyon nehéz helyzetbe kerül - fejtette ki Závecz Tibor.
"Ezt a közös megoldást az ellenzék már csak az egyéni választókerületekben találhatja meg, de ott sem arról van szó, hogy közös egyéni jelöltek indulhatnának, hiszen tegnap leadták a pártok az ajánlásokat és sok jelöltet regisztráltak. Visszalépni tehát most már sokkal nehezebb, de ettől függetlenül a pártok - ha nem is jogilag, de máshogy - még köthetnek együttműködéseket".
Az eredmények szerint egyébként bár többen vannak a kormányváltást akarók, a
válaszadók relatív többsége, 46 százaléka szerint nem győzhető le a Fidesz, és csak 35 százalékuk szerint igen.