eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Olaf Scholz német kancellár az Európai Unió kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójának nyitó ülésére érkezik 2023. március 23-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Olaf Scholz: Románia fontos szövetségese és jó barátja Németországnak

A német kancellár Berliben folytatott megbeszéléseket Ion-Marcel Ciolacu román miniszterelnökkel.

Olaf Scholz a vendégével tartott tájékoztatón kiemelte: köszönet jár Romániának, amiért "példamutatóan" vesz részt a NATO keleti szárnyának megerősítésében, határozottan reagál a szomszédos Ukrajna elleni orosz támadásra, szolidaritást vállal Moldovával és "igazán figyelemre méltó" módon járul hozzá az Ukrajnában termesztett gabona exportjához.

Németország és Románia az "igazságos és tartós" ukrajnai béke és az európai stabilitás és biztonság iránti elkötelezettség ügyében is egységes, és ez a szövetségesek közötti egység döntő jelentőségű - mondta a német kancellár.

Hozzátette: Németország támogatja, hogy Románia még az idén teljes jogú tagként csatlakozzon a schengeni övezethez. Mint mondta, Románia minden feltételt teljesített és

nagy erőfeszítéseket tett, hogy az állandó belső határellenőrzés nélküli európai övezet tagja lehessen,

és ezt méltányolni kell, a teljes jogú tagság biztosítása "igazságossági kérdés" is.

Ion-Marcel Ciolacu az osztrák és a holland kormány elutasító álláspontjára utalva kiemelte, hogy fel kell oldani a román és a bolgár schengeni csatlakozási folyamat "indokolatlan blokádját", és kifejezte reményét, hogy sikerre vezetnek a csatlakozást ugyancsak támogató Spanyolország erőfeszítései, amelyeket az EU Tanácsának soros elnökeként fejt ki a következő hat hónapban.

A román kormányfő aláhúzta, hogy Németország Románia első számú kereskedelmi partnere, de még tovább lehet bővíteni az együttműködést, a többi között a háború utáni ukrajnai újjáépítésében. Románia a fekvése és az erőforrásai révén az energiaellátásban is fontos regionális központtá válhat, ami számos más terület, köztük a védelmi ipar, a mezőgazdaság és az építőipar mellett ugyancsak nagy lehetőségeket kínál a német vállalkozásoknak - tette hozzá.

Hangsúlyozta, hogy

kitartóan támogatni kell az orosz agresszió ellen védekező Ukrajnát,

és minél hamarabb meg kell kezdeni az EU-csatlakozási tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával. Olaf Scholz Ukrajna támogatásáról szólva rámutatott, hogy hazája már 17 milliárd euró értékben nyújtott humanitárius, pénzügyi és katonai támogatást Kijevnek, amivel a második helyen áll, rögtön az Egyesült Államok után.

Kiemelte: kormánya megteremtette a feltételeket, hogy hosszabb távon is támogathassa Ukrajnát, és arra kéri az Ukrajnát segítő összes többi országot, hogy hozzák meg az ahhoz szükséges döntéseket, hogy "egy, kettő vagy három, de mindenképpen több évig" fenntartsák a támogatást, "mert nem tudjuk, hogy meddig tart a katonai konfliktus".

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×