eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 21. szombat Tamás
Rétisas (Haliaeetus albicilla) a Hortobágyi Nemzeti Park területén 2023. január 13-án. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a nemzetipark-igazgatóságokkal és más civil szervezetekkel együttműködve immáron 20. alkalommal szervezte meg az Országos Sasszinkront, a hazánkban telelő ragadozó madarak éves számlálását 2023. január 13-15. között.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Kész a sasleltár: végre nem hiány van, hanem többlet

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője szerint az egész világon számon tartják természetvédelmi sikereinket.

A szinkronszámláláskor nem hónapokon keresztül számolják a ragadozómadarakat – hiszen óriási távolságokat képesek rövid alatt berepülni –, hanem rövid időintervallummal két-három, maximum négy napig szokott tartani.

Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője a számolásról azt mondta: a szakértők bejárják az országot, és területenként pontosan kódolják, miként látták a madarat. Így nagyon pontos adatokat kapnak, a leltár pedig elősegíti, hogy tudják, melyik fajból mennyi van.

Mivel évek, évtizedek óta megismételt számolásról van szó, pontos visszajelzést kapnak egyes fajok állományának alakulásáról, így még időben értesülhetnek a változásokról. Ha bizonyos madárfaj stabil vagy növekvő állomány után az egymást követő tíz évben stagnáló vagy csökkenő tendenciát mutat, akkor fel lehet venni a kapcsolatot a nemzetközi partnerekkel.

A telelő ragadozómadár-számolás nem kizárólag a magyar állományra vonatkozik, mert nagyon sok madár északabbi országokból érkezik hozzánk.

A szóvivő szerint ilyen hosszú életű, ritka madarak esetében szemléletes visszajelzést 20-30-40 év távlatából kaphatnak. Az 1980-as években a parlagi sasból az Északi-középhegységben 6-8-at láttak volna, réti sasból pedig 15-20 példányt. Az azóta eltelt több mint negyvenéves természetvédelmi munkának köszönhetően Magyarországon 1113 réti sast láttak.

A negyven évvel ezelőtti 10-hez képest most 660 parlagi sast figyeltek meg.

"Világviszonylatban, nemcsak az Európai Unióban tartják számon ezeket a természetvédelmi sikereinket"– jegyezte meg Orbán Zoltán.

A pozitív fejlemény elsősorban az élőhelyek védelmével, a facsoportok megtartásával magyarázható. A parlagi sas a síkvidéki élőhelyekhez alkalmazkodott, elsősorban ürgét zsákmányol. A madár az ázsiai sztyeppe állata, aminek legnyugatibb egybefüggő nyúlványa a Kárpát-medence és Magyarország. A parlagi sas, és hozzá hasonlóan a kerecsensólyom, a nyílt síkvidékeken érzi jól magát.

Az üldözések és a mezőgazdasági tevékenységek miatt mind a két madárfajta az Északi-középhegység sziklafalra szorult, ami számára kedvezőtlen, mivel ez nem egy erdőben zsákmányt kereső madár. A legfontosabb tevékenység az elmúlt negyven évben az agrártáj ragadozómadarak számára alkalmassá tételét jelentette. Mivel a kerecsensólyom nem épít saját fészket, a fészkelőállomány 70-75 százaléka a magasfeszültségű traverzekre kihelyezett mesterséges költőládákban talál biztonságos fészkelést.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Farkastörvények uralkodnak Szlovákiában – nagy a tiltakozás

Farkastörvények uralkodnak Szlovákiában – nagy a tiltakozás

A szlovák természetvédők nem értenek egyet a farkasvadászatot engedélyező törvénymódosítással. A civil természetvédelmi szervezetek arra figyelmeztetnek, hogy néhány hónap alatt a farkaspopuláció csaknem negyedét is elveszítheti az ország, ami katasztrofális hatással lehet nemcsak a természetre, hanem a gazdálkodókra is.

Érdemes bátornak lenni és vállalni a vitákat első látásra megnyerhetetlen ügyekben is

Szokásos év végi nemzetközi Kormányinfó-sajtótájékoztatóját tartotta december 21-én a miniszterelnök a Karmelita kolostorban, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter társaságában. Értékelte a magyar uniós elnökséget és közölte, hogy 2025-re nagyszerű évet vár. Az újságírók kérdezték a földgázszállítási kihívásokról, a romániai választásokba való beavatkozás elkerülésének lehetőségéről, a hazai választási törvény esetleges további módosításáról, Magyar Péterről, az uniós pénzösszegek megszerzésének lehetőségéről, a közel-keleti helyzettel kapcsolatos erőfeszítéseiről, a budai Várban felújított Pénzügyminisztérium sorsáról, illetve a forint árfolyamáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×