A meredeken emelkedő beszerzési és üzemeltetési költségek, valamint a sokszor nem tervezhető személyi jellegű kifizetések állnak a kórházi adósságok mögött - nyilatkozta Ficzere Andrea a növekedés.hu-nak. A Magyar Kórházszövetség elnöke szerint ez az összeg körülbelül 4-5 milliárd forinttal emelkedik havonta.
- Végleges megoldást csak a valós költségeken alapuló finanszírozástól, illetve az intézményrendszer működésének racionalizálásától remélhetünk
- mondta Ficzere Andrea.
Az interjúban elhangzott az is, hogy az egészségügyben még mindig érvényben van a felmondási tilalom, amit a pandémia miatt vezetett be a kormány. Bár a Magyar Orvosi Kamara elnöke márciusban már ennek a feloldását szorgalmazta, a területet irányító miniszter még nem lépett. Ficzere Andrea szerint, ha ez megtörténne,
nyilvánvalóan lennének kilépők az egészségügyből, de tömeges felmondás nem várható.
Változtatni kell az ellátás fókuszán, a kórházközpontú megközelítés helyett a prevencióra és az utókezelésre szükséges fektetni a hangsúlyt - jelzte a kórházszövetség elnöke. Azt is mondta: különösen fontos és sürgős feladat a várandósok gondozásával és az állami rendszerben levezetett szüléssel kapcsolatos nyugtalanító kérdések rendezése.
A szakorvoshiány miatt nehéz, helyeként lehetetlen ellátni az osztályos és ügyeleti feladatokat.
Az elleátási nehészségek kapcsán FiczereAndrea arról beszélt: az aktív kórházi ágyakon kizárólag azokat a betegeket kell kezelni, akiknek az állapota ezt megkívánja. Az utógondozást - ha lehetséges - a betegek otthonában, vagy az erre a területre szakosodott rehabilitációs, ápolási, esetleg krónikus ellátást nyújtó intézményekben kell végezni.