eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Varga Judit igazságügyi miniszter az EU-tagországok általános európai ügyekkel foglalkozó minisztereinek brüsszeli találkozóján 2019. szeptember 16-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Határozatban "vág vissza" a magyar kormány az Európai Uniónak

Az Európai Bizottság négy átfogó kritikájára Varga Judit részletesen válaszolt, a véleményt minden fórumon ismertetnie kell.

Varga Judit a Facebookon tette közzé a Magyar Közlönyön is megjelent friss kormányhatározat szövegét, amely rögzíti: "az Európai Bizottság 2021. évi jogállamisági jelentése a politikai nyomásgyakorlás újabb eszköze. Nem ad objektív és megalapozott képet a jogállamisági helyzetről sem Magyarországon, sem az Európai Unió más tagállamaiban. Ez a jelentés nem képezheti alapját további uniós mechanizmusoknak vagy eljárásoknak".

Az Európai Bizottság négy problematikus területet lát Magyarországon:

  1. közvetett kormányzati befolyás a médiára állami reklámokon keresztül
  2. a közigazgatás legmagasabb szintjeit klientelizmus, kivételezés és nepotizmus kockázata jellemzi
  3. veszélyben van a bírói függetlenség
  4. politikai nyomás alá kerültek a civil szervezetek.

Erre reagál a mostani kormányhatározat, amely megfogalmazása szerint "részletes antikorrupciós stratégia, hatékony bejelentővédelmi rendszer és szigorú büntetőjogi szabályok érvényesülnek", emellett "valódi pluralizmus érvényesül a médiában", Magyarországnak a diktatórikus után új alaptörvénye van, amelyet az Európa Tanács is elismer, és felhívja a figyelmet arra is, hogy nemzetközi fórumok korábban már megvizsgálták a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét, szervezetét és igazgatását, "a magyar alkotmányos keretek összhangban állnak az európai normákkal, és számos uniós tagállam szabályozásához képest szélesebb körű intézményi garanciákat biztosítanak".

A kormányhatározat azt is rögzíti, hogy Magyarországon mintegy 60 ezer civil szervezet működik a kormánytól függetlenül, ezért a kormány elítéli az Európai Bizottság "beavatkozási kísérleteit".

A kormányhatározatot Orbán Viktor utasítására Varga Judit igazságügyi miniszter az EU-s fórumokon ismertetni fogja,

különös tekintettel arra, hogy Magyarországot "csupán azért" támadják, mert "számunkra a gyermekek és a családok védelme az első, és ennek fényében nem vagyunk hajlandóak beengedni iskoláinkba és óvodáinkba az LMBTQ-lobbit".

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×