eur:
394.97
usd:
363.38
bux:
65450.33
2024. március 19. kedd Bánk, József
Takarítócég munkatársa fertőtleníti a széket az egyik tanteremben az őszi szünetre időzített nagytakarításon a fővárosi III. kerületi Krúdy Gyula Angol - Magyar Két Tanítási Nyelvű Általános Iskolában 2020. október 28-án. Fertőtlenítő nagytakarítást végeznek az iskolában a héten a koronavírus-járvány elleni védekezés részeként. A hétfőtől péntekig tartó takarítás során portalanítanak és felületfertőtlenítést végeznek, különös tekintettel a padlózatra, bútorokra, ajtókra, padokra és székekre. A takarításnál ózongenerátoros fertőtlenítést is végeznek, amelyhez az eszközt a tankerület biztosítja.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

PDSZ: az iskolák teljes bezárása az egyetlen megoldás

Összeomlás közeli állapotok uralkodnak az oktatásban, intézmények hosszú sora jelzi a megbetegedések számának ijesztő növekedését – közölte Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos választmányának tagja.

Vannak olyan intézmények, ahol már a pedagógusok több mint 25 százaléka van táppénzen, esetleg valami mód sikerült elintéznie, hogy ne kelljen megjelennie, mert nagyon erősen tart a fertőzéstől – fogalmazott az InfoRádiónak Nagy Erzsébet. A PDSZ úgy véli, nagyon sok osztályban bukkant föl a Covid, miközben közel sem kielégítő a kontaktutatás, és ez sok bizonytalanságot eredményez.

Nem tisztázott például, hogy milyen körülmények között lép be a pedagógus az osztályba. Sok esetben ugyanis, ha egy diákról kiderül, hogy koronavírusos, napokig nem történik semmi, miután hosszú és bonyodalmas az eljárás.

Valahol fenn, távol az intézménytől döntenek, miközben az iskolának működnie kellene, de lassan nincs kivel

– panaszolta a szakember.

A PDSZ szerint – miután már az egészen kis településekről is „brutális” adatok érkeznek a festőzöttségről –, „elment az a vonat”, hogy az intézményre bízzák, hogy mikor döntenek a digitális munkarendre történő átállásról, és

az egyetlen megoldás a teljes zárás.

A legalább két hétig tartó zárás idején pedig meg kellene szervezni a tömeges tesztelést, valamint a nyomon követést is rendesen kellene végezni: magyarán azonnal elkülöníteni a fertőzötteket. „Így tudnánk talán a járvány legdurvább fázisában megmenteni a későbbiekben legalább az alsó tagozatok és az óvodák működését, annak érdekében, hogy a szülőknek ne kelljen sokáig otthon maradniuk” – fogalmazott a szakszervezet országos választmányának tagja, megismételve: bár a végsőkig kívánták védeni az alsó tagozatot és az óvodát, mára olyan szintű a fertőzöttség, köszönhetően „a kormány elmaradt lépéseinek”, hogy mindenképp muszáj lenne egy szünetet beiktatni.

A PDSZ azt is kérte a kormánytól, ami a szomszédos országokban megvalósult, hogy biztosítsanak a munkáltatóknak és munkavállalóknak segítséget ahhoz, hogyha mégis időszakosan otthon kell maradni a gyerekkel, ne valljanak munkanélkülivé a munkavállalók és ne lehetetlenüljenek el a munkáltatók. Erre ráadásul EU-s források is vannak, ezért nem értik, hogy a kormány miért nem költ erre. Hogy miért nem döntenek úgy, hogy keresőképtelennek minősüljön az, aki az egészséges gyerekével kényszerül otthon maradni, és miért nem kap kiegészítő támogatást a táppénzére.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Állami támogatások: komoly feszültségforrás készül az EU-tagállamok között

A kormányok állami támogatásokat nyújthatnak gazdaságaik versenyképességének növelése érdekében, és ezzel nem minden tagállam ért egyet. Máthé Réka Zsuzsánna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Kutatóintézetének tudományos munkatársa szerint az ideiglenes szabályozás nagy nyertese a német, a francia és a magyar gazdaság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.03.19. kedd, 18:00
Hankó Balázs
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára
Kiderült: év végéig visszatöltik amerikai olaj-készleteket, és csak átmeneti az új LNG-projektek blokkolása

Kiderült: év végéig visszatöltik amerikai olaj-készleteket, és csak átmeneti az új LNG-projektek blokkolása

Az Egyesült Államok energiaügyi minisztere azt jelentette be hétfőn, hogy az év végére az ország stratégiai kőolajkészlete (SPR) várhatóan eléri vagy meghaladja a két évvel korábbi szintet, amikor egy példátlanul nagy, 180 millió hordós készletleépítés indult el az olajárak letörése érdekében. Jennifer Granholm azt is hangsúlyozta, hogy csak átmeneti jellegű, mindössze néhány hónapig tartó szünetet jelent a Biden-adminisztráció döntése, hogy megállították a további LNG-kapacitások kiépülését, amelyek exporta vitték volna a cseppfolyós földgázt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×