eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Diákok a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Ludovika Campusában az átadás napján, 2018. április 4-én.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Egyetemi körkép: csak nagyon lassan nyitják ki a kapukat

Az egyetemeken a kormány már országosan feloldotta az intézménylátogatási tilalmat, ennek ellenére szinte mindenhol maradnak az online vizsgáztatásnál.

Óvatos a nyitás, csak bizonyos esetekben fogadják a hallgatókat, a kesztyű és a maszk viselése pedig kötelező. A jogszabályok szerint már nem tilos az egyetemek látogatása, de a normál munkarend még sehol nem állt vissza.

Horváth Zita felsőoktatási helyettes államtitkár úgy értékelt a Magyar Nemzetnek: gyorsan és hatékonyan igazodott a magyar felsőoktatás az új körülményekhez és a távolléti oktatás bevezetésével mindenhol lehetővé tették, hogy a hallgatók sikeresen fejezhessék be tanulmányaikat.

A rektorok saját hatásközben dönthetnek a tanulmányi rendről, a többség egyelőre marad a szemeszter online lezárása mellett, de sok helyen a végzősöknek be kell menniük az egyetemre. A lap országos körképe:

  • A Pécsi Tudományegyetemen úgy döntött a vezetés, hogy a legszükségesebb esetektől eltekintve online térben valósítják meg a számonkéréseket, csak a távoktatásban nem megvalósítható speciális gyakorlatokat szervezik meg.
  • Fenntartja a digitális munkarendet a Dunaújvárosi Egyetem és az Eszterházy Károly Egyetem is, augusztus végéig lehetőséget biztosítanak a járvány miatt elmaradt gyakorlati és laborfoglalkozások pótlására. A szakdolgozat védése online zajlik, a szakmai záróvizsga-felelet viszont személyesen is történhet.
  • A Neumann János Egyetemen érvényben marad a látogatási tilalom, itt a számonkérések többségét és a tanulmányi ügyintézést is elektronikusan bonyolítják. A személyes jelenlétet igénylő záróvizsgák szűkített létszámú bizottság előtt, megfelelő védőfelszerelések használata és távolságtartás mellett történhet meg.
  • A kollégiumzár miatt marad a távoktatás a Miskolci Egyetemen is.
  • A Nyíregyházi Egyetem ugyancsak az online vizsgákat preferálja. Személyes megjelenés csak maszk, kesztyű, fertőtlenítőszer használata mellett engedélyezett.
  • A Szegedi Tudományegyetemen minden vizsga online zajlik, néhány laborigényes, például gyógyszerészeti számonkérés kivételével.
  • A Pannon Egyetem és a Soproni Egyetem csak a végzősök záróvizsgáit engedélyezi személyesen megtartani. A belépést csak egyedi kérelemre engedélyezik, például azoknak, akik a diplomájukat szeretnék átvenni vagy speciális kutatási tevékenységet végeznek. A maszk viselése kötelező.
  • A Semmelweis Egyetemen a végzős évfolyamon kötelezővé teszik a személyes megjelenést valamennyi karon. Távolmaradás csak rektori engedéllyel lehetséges, de a magasabb kockázati csoportba tartozó egyetemisták csak negatív PCR-eredmény után léphetnek be az intézmény területére.
  • Az Állatorvostudományi Egyetemre a külföldi diákok csak tesztelést követően, a járványügyi intézkedések szigorú betartásával (távolságtartás, szájmaszk) léphetnek be. A manualitást igénylő gyakorlatokat átcsoportosították az őszi félévre.
  • Lehetővé teszik az intézmények látogatását a Corvinus Egyetemen is, ahol az alsóbb évesek elektronikusan, a végzősök viszont személyesen adhatnak számot tudásukról.
  • A Kaposvári Egyetemen vizsgákat jellemzően online tartják, de egyedi elbírálás alapján folytathatók a szakmai gyakorlatok, heti két alkalommal kinyit a tanulmányi osztály, és elindulnak az egyetemi könyvtár alapvető szolgáltatásai is. A látogatók kizárólag maszkban és kesztyűben léphetnek be a könyvtárba.
  • A Testnevelési Egyetem digitális munkarendben zárja a szemesztert, ám a rektor utasítása szerint ezekben a napokban fokozatosan visszaáll a normál munkavégzés.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×