eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter beszédet mond a 20. Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás megnyitóján a fővárosi Hungexpón 2020. január 9-én. A miniszter bejentette, hogy februártól harmadával nőnek a felsőoktatási ösztöndíjak és a magyar állami ösztöndíjas képzésben megállapított felvételi pontszám maximum 400 pont lesz. Az Oktatási Hivatal és a HÖOK Hallgatói Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. által szervezett eseményen csaknem 140 kiállító - köztük több mint tíz ország mintegy hatvan felsőoktatási intézménye - várja a középiskolásokat, szüleiket és minden érdeklődőt.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Kiderült, mire alapozzák az új védekezési stratégiát Magyarországon

Eddig sikerül elfojtani a járványt, a jelenlegi intézkedésekkel védőoltás híján azonban lehetetlenül sokáig, több mint 8 hónapig tartana a kezelni a járványt és elérni a nyájimmunitást. Ezért változik majd a szakemberek javaslatai szerint a védekezési stratégia.

A hétvégén felkerült a Digitális Jólét program Youtube csatornájára egy kétórás videó arról a csütörtöki konferenciáról, amelyen Palkovics László innovációs és technológiai miniszter bejelentette a hamarosan megkezdődő országos tesztelést. A konferencián elhangzott előadásokról a Portfolio készített két alapos összefoglalót.

A videóból többek között a csütörtöki állapot szerinti friss fertőzési adatok mellett olyan, eddig nem ismert részletek derülnek ki, mint az, hogy 699 megbetegedés, a fertőzések 30,6 százaléka köthető egészségügyi intézményekhez.

Eddig 20 kórházban 34 helyi járvány alakult ki, amelyek során 433 ápolt és 143 dolgozó betegedett meg, illetve a kórházakon kívül is további 123 egészségügyi dolgozó kapta el a fertőzést.

- mondta alapvetően az új, kombinált járványvédelmi stratégiát felvázoló Oroszi Beatrix epidemiológus, a Nemzeti Népegészségügyi Központ szakmai vezetője.

Egyébként az összes eset 22,7 százaléka köthető más zárt közösségekhez, például idősotthonokhoz, amelyekben 14 helyi járványhelyzetet azonosítottak. Hozzátette: a nem zárt közösségekhez köthető terjedés viszonylag alacsony az országban, ami a korlátozások széles körű betartásának köszönhető, amelyekkel sikerült 1 körülire szorítani, és egyelőre ott tartani a vírus reprodukciós rátáját. Vagyis sikerült időt nyerni az egészségügyi rendszer felkészítéséhez.

Az már egy másik előadásból derült ki, hogy a folyamatos kérdőíves felmérések és az anomim mobilcella adatok alapján végzett kontrollellenőrzések szerint is betartja a lakosság többsége a kijárási korlátozásokat. Budapesten volt olyan mérés, amely szerint 90 százalékkal, a nagyvárosokban 80, a kisebb településeken 70 százalékkal csökkent az emberek mozgása.

Oroszi Bearix javaslata szerint egy négyszintű stratéga mentén kezelhető, és az egészségügyi ellátórendszer számára is kézben tartható maradna a járvány terjedése. A számítások szerint ugyanis a nyájimmunitás eléréséhez védőoltás híján 5 millió ember megfertőződésére lenne szükség, márpedig ez a jelenlegi korlátozások fegyelmezett betartása mellett csak nagyon hosszú idő alatt lenne elérhető, ráadásul nem is bírná még a kiürített ágyakkal sem az egészségügy a terhelést.

Szerinte arra lenne szükség, hogy

  1. A korlátozások enyhe lazítása mellett

  2. A tesztelések számát, illetve ezzel a fertőzöttek azonosítási arányát a növeljék.

  3. Az így feltárt nagyobb számú új fertőzöttek és kontaktjaik minél gyorsabb és hatékonyabb elkülönítése.

  4. A maszkhasználat kötelező tétele mindenkinél, aki emberek közé megy.

A videóban szó esik arról is, hogy eddig hogyan teljesített a járványvédelem, illetve hogy mi az a legrosszabb forgatókönyv, amivel Magyarországon számolni lehet. A hazai kutatók szerint

utóbbi esetben csak a járvány csúcsa körüli két hétben 2,5 millióan fertőződnének meg, és közülük 14 ezren szorulnának lélegeztetőgépre. Ezt egyébként június elejére prognosztizálták.

Röst Gergely, a Szegedi Tudományegyetem matematikusa modellezte többek között a különféle reprodukciós ráták melletti járványforgatókönyveket. Amellett érvelt előadásában, hogy csak nagyon óvatosan lehet dönteni a karanténintézkedések esetleges lazításáról, mivel az intézkedések hatása két hetes csúszással jelenik meg a fertőzési adatok alakulásában, és ha valamit elrontanak, már késő beavatkozni. Röst szerint ha sikerülne a fertőzések számát folyamatosan a lélegeztetőgépes kapacitásunk határán egyensúlyozni – ami kockázatos és gyakorlatilag kivitelezhetetlen –, ezt az állapotot 7-8 hónapon át kellene fenntartani a nyájimmunitáshoz, és komoly korlátozásokra ebben az időszakban is szükség lenne. Ezért szükséges a kombinált stratégia, a közösségi távolságtartásra vonatkozó korlátozó intézkedések fenntartása mellett a tesztelés felpörgetése is.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×