eur:
411.31
usd:
392.58
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Török Róbert mentőápoló ellenőrzi egy érkező busz utasait a koronavírus-járvány miatt a letenyei határállomáson 2020. február 5-én. A koronavírus-járvány miatt hat közúti határátkelőhelyen kiemelten ellenőrzik az érkező utasokat, különösen a kínai állampolgárokat.
Nyitókép: MTI/Varga György

Koronavírus Újabb hír a Vuhanból eljött magyar egyetemistáról

A fiatal még a lezárás előtt vonattal ki tudott menekülni a városból, onnan eljutott Pekingbe, majd Európába. A repülőn kiszűrték, azért vitték be a kórházba.

Várhatóan csütörtökön kiengedik a kórházból a Vuhanból még korábban eljött magyar egyetemistát - közölte Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezető főorvosa az M1-en.

A fiatal még a lezárás előtt vonattal ki tudott menekülni Vuhanból, onnan eljutott Pekingbe, majd Európába. A repülőn kiszűrték, azért vitték be a kórházba. Ha továbbra sem mutatja a fertőzés jeleit, csütörtökön kiengedik - közölte a szakember.

A hét magyar, akik a hétvégén érkeztek, a kórházban naponta orvosi ellenőrzésen esnek át. Mivel a lappangási idő átlagosan öt nap, csütörtökön és pénteken fokozottan figyelik majd őket.

Szlávik János kitért arra is: rengetegen érdeklődnek amiatt, hogy szeretnének "gyorstesztet" csináltatni. Ilyen a koronavírusra nem létezik. Arra csak diagnosztikai tesztek vannak, amelyeket Magyarországon kizárólag a Nemzeti Népegészségügyi Központban végeznek - ismertette.

Budapest Airport: eddig 900 utast szűrtek meg

A Liszt Ferenc-repülőtéren eddig csaknem 900 olyan utas szűrését végezték el a koronavírus-járvány miatt, aki közvetlen járattal érkezett Kínából a magyar fővárosba - közölte a Budapest Airport kommunikációs vezetője szerdán a légikikötőben tartott sajtóbejáráson.

Budapest Airport és a hatóságok által életbe léptetett hőkamerás és hőmérős ellenőrzés bemutatója a Liszt Ferenc-repülőtéren 2020. február 5-én. A repülőtéren eddig csaknem 900 olyan utas szűrését végezték el a koronavírus-járvány miatt, akik közvetlen járattal érkeztek Kínából Budapestre.
MTI/Balogh Zoltán
Budapest Airport és a hatóságok által életbe léptetett hőkamerás és hőmérős ellenőrzés bemutatója a Liszt Ferenc-repülőtéren 2020. február 5-én. A repülőtéren eddig csaknem 900 olyan utas szűrését végezték el a koronavírus-járvány miatt, akik közvetlen járattal érkeztek Kínából Budapestre. MTI/Balogh Zoltán

Valentinyi Katalin abból az alkalomból nyilatkozott újságíróknak, hogy bemutatták azt az eljárást, amellyel a Kínából érkező utasokat szűrik, szükség esetén elkülönítik, valamint elvégzik a fertőtlenítéseket.

Mint mondta, a Kínából közvetlenül érkező járatok mindig a 39-es kapuhoz állnak be, majd miután az utasok átjöttek az utashídon, hőkamerával és hőmérővel megmérik a hőmérsékletüket.

Ha egy utasnál 38 fokos, vagy annál magasabb testhőmérsékletet mérnek, elkülönítik, felveszik az adatait, kikérdezik és újabb vizsgálatokat végeznek.

Amennyiben beigazolódik a fertőzés gyanúja - folytatta - az utast egy izolált helyiségbe kísérik, onnan pedig a mentők kórházba viszik. Ha fennáll a fertőzés gyanúja, a Repülőtéri Kényszerhelyzeti Központ munkatársai fertőtlenítik a repülőgépet és mindazon helyiségeket, ahol az utas megfordult - ismertette az eljárást. Arról is szólt, hogy eddig egy utasnál mértek 38 foknál magasabb hőmérsékletet, ám ő sem bizonyult fertőzöttnek. Hozzátette, hogy

Kínából vasárnapig még négy közvetlen járat érkezik Budapestre, hétfőtől pedig már csak az Air China Peking-Budapest járata közlekedik hétfőn, szerdán és pénteken.

A Budapest Airport honlapján olvasható tájékoztatás szerint a Hainan Airlines közölte, hogy a Csungking-Budapest járatot február 7. és március 27. között felfüggeszti. A Shanghai Airlines közlése szerint a Csengtu-Budapest járatot függesztették fel február 4-től és március 28-ig, a Hszian-Budapest járatot pedig február 6. és március 26. között. A Shanghai Airlines azt is tudatta, hogy a Sanghaj-Budapest közvetlen járatot február 10. és március 31 között szünetelteti a légitársaság.

Müller Cecília országos tisztifőorvos a sajtóbejáráson az MTI érdeklődésére hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ a járvány kitörésének kezdetétől szorosan együttműködik a repülőtérrel, és biztosítják a szűrés elvégzéséhez szükséges szakembereket.

Arról, hogy mely utas esetében válik szükségessé az elkülönítés, egy orvos, egy egészségügyi szolgálat egyik munkatársa és a kormányhivatal járványügyi felügyelője együttesen dönt

az Egészségügyi Világszervezet definíciói alapján. Az elkülönített utast a Szent László-kórházba viszik, majd a Nemzeti Népegészségügyi Központ virológiai laborjában állapítják meg, hogy koronavírussal fertőzött-e.

Pozitív eredményt még nem mutattak ki

- mondta a tisztifőorvos. Hangsúlyozta, hogy ez hatósági eljárás, vagyis a fertőzésgyanús utas köteles alávetni magát a procedúrának. Ezt a közérdek indokolja. A Budapest Airport repülőtér szerte kivetítőkön és több ezer, magyar, angol, orosz, kínai és koreai nyelvű szórólap segítségével tájékoztatja az utasokat arról, hogy mi a teendő, ha koronavírussal fertőzött régióból érkeznek, lázasnak érzik magukat vagy légzési nehézségekkel küzdenek.

A koronavírusról az Infostart korábbi cikkeit IDE KATTINTVA olvashatja el.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×