A rosszkedv, a szomorúság, az elkeseredettség, a magányosság orvosi értelemben nem depresszió – hívta fel a figyelmet a szakértő. A betegség a lakosság 3,5-4 százalékát érinti, ez jóval több mint 300 ezer ember, és körülbelül a felük kap gyógykezelést – tette hozzá Rihmer Zoltán.
Az ünnepek alatt megélt magány ront az elszenvedő állapotán, bár létezik téli depresszió, viszonylag ritka. A betegség tünetei leggyakrabbak tavasszal és kora nyáron – emelte ki Rihmer Zoltán. Az öngyilkosságok száma szintén télen a legritkább – jegyezte meg a pszichiáter.
Telefonos segítség
Az egész adventi időszakban, karácsonykor és szilveszterkor is sok hívás érkezik a lelki segély szolgálatokhoz, de nem annyi, mint a nyári időszakban. A 116-123-as számot hívva a nap bármely órájában találhat beszélgetőtársat a magányos ember.
Tavaly több mint 150 ezer hívást fogadtak, idén ennél több, 200 ezer telefonnal számolnak
– tájékoztatta az InfoRádiónak Dudás Erika, a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségének szakmai alelnöke. Júliusban kiemelkedően sokan, 20 ezren keresték fel a szervezetet – tette hozzá. Idén sokkal több volt azoknak az embereknek a hívása, akik magányosak, illetve valamilyen érzelmi problémával küszködnek.
Elsősorban idősek hívják őket, akik egyedül maradtak, társuk már nincs velük, de a fiatalabb korosztályokból is telefonálnak, akik párkapcsolati problémákkal küzdenek, esetleg túlhajszoltak és elfáradtak év végére.
A szakmai alelnök felhívta a figyelmet: a 18 szakszolgálat közül 5 non stop működik, így bármikor hívható.