Négyévente átlagosan egyszer minden magyar gyermek bekerül az egészségügyi ellátórendszerbe valamilyen baleset miatt. A legfrissebb - 2016-os - adatok alapján 30 ezren szorultak kórházi felvételre, 470 ezren pedig ambuláns ellátásra.
Velkey György, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke az InfoRádiónak elmondta, bár
a halálos kimenetelű sérülések száma az elmúlt években a felére csökkent, de még mindig számottevő.
Ennek csökkentése érdekében fordulnak a lakossághoz, és a megelőzés fontosságát hangsúlyozzák. Az egyik legnagyobb előrelépést az hozta, hogy kötelezővé tették az autókban a gyerekülést.
A többi területen jelentős javulás nem történt, sőt az utóbbi időben új veszélyforrások jelentek meg, amelyek miatt egyre több a súlyos fej- és végtagsérülés - mondta Velkey György. Hozzátette azt is, hogy
egyre gyakoribb a trambulin okozta sérülés. Ezeknek a megelőzésére nagy gondot kell fordítani a nyári hónapokban, hiszen ez kiemelt időszak a balesetek szempontjából.
Óvintézkedések
A Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke szerint a megelőzés a legfontosabb, mivel ha odafigyelünk bizonyos dolgokra, nagyon sok tragédiát (halált és súlyos sérülést) elkerülhetünk.
Ezek közül a legfontosabbak:
- A biciklin a gyerekek gyerekülésre üljenek. A küllőbalesetek ugyanis nagyon súlyos csontsérüléseket okoznak, aminek a következménye tartós sántítás is lehet.
- A trambulin (különösen a kertek végében elhelyezett otthoni változat) nagyon veszélyes játék, főleg akkor, ha többen ugrálnak rajta, és ha nincs védőháló körülötte.
- Ne legyen olyan tavacska a kertünkben, amely nincs elkerítve.
- A forró vízzel és a forró ételekkel nagyon vigyázzunk, kirándulásnál, táborozásnál is.
Velkey György elmesélte, hogy sok olyan balesettel találkoznak, ahol kamasz gyerekek felmásznak a vonatok tetejére, a magas feszültségű áram áthúz a testükön, aminek következtében a testfelületük legnagyobb része nagyon mélyen megég.
"Sokszor hetekig küzdünk az életükért, és nem ritkán elveszítik a végtagjaikat"
- mondta.