A Tagesspiegel című lap értesülése szerint az úgynevezett Stop Soros törvénycsomaggal összefüggésben fogalmazott meg aggodalmakat Angela Merkel pártja. A német Kereszténydemokrata Unió magyarországi megbízottja, Andreas Nick a lapnak azt mondta, két feltételt szabtak a Fidesznek, amelyek ha teljesülnek, nem zárják ki a pártot az Európai Néppártból.
- Az egyik ilyen, hogy a kétharmados törvény módosítása előtt várják be a Velencei Bizottság álláspontját és fogadják meg annak változtatási kérelmeit.
- A másik, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy a Közép-európai Egyetem, vagyis a CEU Budapesten maradhasson, és írják alá a már letárgyalt államközi szerződést New Yorkkal.
Az ATV Híradója elérte Andreas Nicket, aki nem ultimátumról, inkább elvárásról beszélt. Mint mondta, amikor a szabad és nyílt társadalom léte megkérdőjeleződik,
kiemelten kell foglalkozni a felsőoktatási intézmények és a civil társadalom szabadságával,
amelyek a kereszténydemokrata értékek középpontjában állnak.
A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté azt mondta, hivatalosan nem kaptak megkeresést a német testvérpártjuktól, de
figyelembe fogják venni a Velencei Bizottság véleményét.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország nem akar bevándorlóországgá válni, a Fidesz frakciója pedig támogatja a szigorított Stop Soros törvénycsomagot, különösen azt, hogy az illegális bevándorlás szervezése bűncselekménnyé váljon.
CEU-ügyben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy hete azt mondta, a kormány csak azután foglal majd állást a Közép-Európai Egyetemnek a felsőoktatási törvénnyel összhangban lévő tevékenységéről, hogy az intézmény New York-i kampuszát meglátogató magyar delegáció elkészíti a vizitről a hivatalos beszámolóját.
Korábban Fodor Éva, a CEU rektorhelyettese az InfoRádióban azt mondta,
a CEU már teljesíti az új felsőoktatási törvény által előírt összes kötelezettséget, és erről a magyar kormány meg is győződött.
Most már csak az van hátra, hogy a kormány aláírjon egy szerződést New York állammal.