Nincs olyan kormány, amelyik ne kezelné komolyan az utcai tüntetéseket - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója. Az elemző szerint nem ugyanaz, hogy mit mond egy kormány kifelé, és hogy befelé hogy dolgozza fel a tüntetéseket.
"Az hogy mennyire számítanak az utcai tüntetések, számos európai ország példája mutatja, Szlovákia kormányt buktatott.
Magyarországon ilyen nem nagyon fordult még eddig elő, és valószínűleg ezekbe, amik az elmúlt hetekben voltak, nem bukik bele egy kormány."
- mondta Csizmadia Ervin, aki szerint lassan el kell kezdeni foglalkozni azzal a kérdéssel, hogy mi van az ellenzéken túl.
"Most már nem csak két szereplője van a történetnek, hanem van egy harmadik szereplő, nevezzük ezt civil társadalomnak, vagy utcának. Ez az utca kovásza lehet valami újnak.
Az elemző szerint az a kérdés, hogy körvonalazódhat-e itt egy olyan új szereplő, vagy megjelenhetnek-e olyan csoportok, akik túlmenően azon, hogy az utcán megmutatják magukat, esetleg komoly tényezővé válhatnak.
A politikát ugyanakkor pártok formálják, tehát előbb-utóbb az utcának is meg kell szerveződnie - hangsúlyozta Csizmadia Ervin.
"Ez a magyar utcai kultúrának egy nagyon neuralgikus pontja. A Momentum valamilyen szintig eljutott, de ő sem tudott még igazából áttörést elérni.
Az a kérdés, hogy mikor és hogyan tud az utca valódi tényezővé válni"
- mondta. Az elemző szerint ma nem látszik az az erő, ami 2019-ben az európai parlamenti - majd az önkormányzati választáson megjelenhet a Fidesszel szemben.
"Itt a 2018-as választás nemcsak azért határkő, mert egy harmadik ciklusra kapott az Orbán kormány felhatalmazást, hanem azért is, mert a magyar közönség leváltotta az ellenzéket. Látható módon most az az opció érvényesül, hogy
az utcai megmozdulásokon kell megtalálni valamilyen új erőt, ennek a körvonalai még egyáltalán nincsenek meg"
- hangsúlyozta.
Csizmadia Ervin szerint jelenleg csupán a kormány tudná megbuktatni önmagát.