A megélhetés kérdése kiemelt szerepet játszik a mezőgazdaság megtartó erejében – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a földművelésügyi miniszter.
Az agráriumban valamivel alacsonyabb a munkabér, mint más ágazatokban, de elkezdett növekedni. Egy állattartó telep dolgozója, egy gulyás 300 ezer forint körül keres, emellett természetben, vagy telephelyi árakon is hozzá lehet jutni dolgokhoz – tette hozzá Fazekas Sándor.
Kiemelte, hogy az elmúlt években 70 ezer új munkahely létesült, ami azt mutatja, hogy annyira nem rosszak a bérek, mint korábban, de lehetnének jobbak is.
A munkaerőhiány jellemző az ágazatra:
kétkezi kapást, kertészt nehéz találni.
Az elmúlt időszakban az átalakításnak köszönhetően az agrárszakképzésben megduplázódott a mezőgépésznek jelentkezők száma, mert már nem volt elég ember a kombájnokra és a traktorokra – mondta a tárcavezető, hozzátéve: valamennyi területen el tudnak helyezkedni a fiatalok, a technológiai fejlődés ellenére is.
A minőségi termeléshez a jövőben is szükséges lesz, hogy ott legyen az ember keze munkája – fogalmazott Fazekas Sándor.
Bizalmi kérdés
Az emberiség keresi a megoldást arra, hogy hogyan lehet ellátni milliárdokat élelmiszerrel, de például Magyarországon is üresek a legelők, tehát még messze nem élt az emberiség a kínálkozó lehetőségeivel – mondta a földművelésügyi miniszter.
„Vannak, akik a rovarfehérjében keresnek tápanyagforrást, vannak olyan kísérletek, amelyek marhák klónozásával akarnak több állatot előállítani. Mi ezektől tartózkodunk, azt mondjuk, hogy nincs szükség ilyen megoldásokra, az emberiséget el tudjuk látni a hagyományos mezőgazdaságból származó termékekkel is” - közölte Fazekas Sándor.
A tárcavezető szerint az Európai Unió és benne Magyarország nagy mennyiségű GMO-szóját importál, amiből feldolgozás után takarmány lesz. Ennek nincs közvetlen hatása a húsra, a GMO-szójából készült takarmány inkább bizalmi kérdés: ha a köztermesztésben nincs GMO-s növény, akkor ne legyen a takarmányozásban sem – fejtette ki.
Ha a takarmány GMO-mentes lesz, akkor a hús is teljes mértékben GMO-mentesnek számít majd, és ezzel piacképesebb lesz – hangsúlyozta Fazekas Sándor.
Elmondta azt is, hogy jelenleg a világpiacon a forgalomban lévő szója 95 százaléka GMO-s, a cél az, hogy ezen változtassanak.
Magyarország ott tud előnyre szert tenni és magasabb jövedelmet biztosítani a gazdáknak, hogy
a minőségi élelmiszerek piacán száll be a versenybe, nem a GMO-s tömegtermelésnél
– mondta a tárcavezető. Fazekas Sándor a legnagyobb kockázatot ott látja, hogy olyan, továbbfejlesztett genetikai módosító eljárások is léteznek, amelyek jogilag is be kell kategorizálni.
Az államnak, ha meg akarja védeni a bizonytalantól a lakosságot , erre nagyon oda kell figyelnie – tette hozzá.