A tudományos életben is felmerül a kétsebességes Európa lehetősége – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
„Vannak olyan tudományos lehetőségek, amelyekben teljesen kiválósági alapon egységes verseny van Európában. Ezt az Európai Kutatási Tanács vezeti, nagyon fontos pályázatok vannak itt. Magyarország fel tudott kapaszkodni a középmezőnybe, talán a többi kelet-európai országot megelőzi. Olyan régi és komoly tudományos háttérrel rendelkező országok, mint Csehország vagy Lengyelország nem teljesítenek olyan jól, ahogy ez elvárható lenne.”
A tudományos világ nem akar kétsebességes Európát – szögezte le Lovász László.
„Ez egy összetett probléma. Benne vannak azok a tapasztalatok, amiket itt nem szereztünk meg, a nemzetközi együttműködések, a pályázatok, a tudományos eredmények eladása kapcsán. Régi tagországok sokkal jobban csinálják, sokkal több tapasztalatuk van benne.”
Az MTA elnöke szerint olyan programokra van szükség, amelyek segítik a felzárkózást.
„Ilyenek vannak is. Ezeknél kell a jelenleginél jobban átgondolni, hogy mi legyen a cél: infrastruktúrát, képzést, előkészítést.”
Az, aki helyben alapkísérletekkel alá tudja támasztani az ötletét jobb eséllyel indul egy nemzetközi pályázaton, mint az, aki már ezekre a kísérletekre is támogatást kér – mondta Lovász László.
Az, hogy a régió tudományos központja hol van, nehezen mérhető – mondta a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
„Prága vagy Krakkó mindig fontos tudományos város lesz.”
Ahhoz, hogy Magyarország előrelépjen, több dolognak is változnia kellene – mondta Lovász László, hozzátéve: nemrég erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnökkel is.
„Az egyik, amit említettem egy viszonylag explicit dolog: kellene Budapestre egy sok ezer főt befogadni képes kongresszusi központ. Ma már a nagy kongresszusok tényleg nagyok, van, amelyik a tízezer főt is meghaladja, de az ötezret mindegyik. Ezeknek kellene lehetőséget adni, hogy idejöjjenek.”
A közbeszerzési törvények fölöslegesen hátrányosan érintik a tudományos kutatást – mondta az MTA elnöke.
„Nagyon gyakran hónapokkal késleltetnek fontos kísérleteket, ami ilyen éles nemzetközi versenyben komoly hátrányt jelenthet.”
Lovász László hozzátette: az Emberi Erőforrások Minisztériumával közösen készülő jogszabály-tervezet reményei szerint hónapokon belül a kormány elé kerül.