eur:
393.06
usd:
366.4
bux:
66129.26
2024. április 26. péntek Ervin

Az óvoda és az első osztály közé ékelődhet a kilencedik

Kedden kezdődik meg a kilencosztályos általános iskola szakmai vitája a Köznevelési Kerekasztalon. Az oktatási államtitkár szerint kérdés, hol legyen a kilencedik évfolyam helye, és mikortól történjen a bevezetése. Palkovics László úgy véli: logikus lenne, ha 2019-ben, az új NAT-tal együtt indulna az új rendszer. Hozzátette: PISA-eredmények pedig akkor lennének kedvezőek, ha az óvodai nevelési év vége és az iskolakezdés közé ékelődne be a plusz egy év.

Az oktatási államtitkár elmondta, a mikor és a hol kérdéséről folyik a vita. Palkovics László hozzátette, az egyik része eldőlni látszik: az alsó tagozat környékén, alatta lesz.

„A legjobb változatnak az tűnik, hogy a most már kötelező, hároméves óvoda és az első osztály közé kerülne be. A nemzetközi tapasztalatok hasonló oktatási kultúrával rendelkező országok esetén is az, hogy ez a plusz egy, átmeneti év ha megfelelően épül be, sok szempontból kifejezetten fontos szerepe van.”

Az ilyen típusú előképző a tapasztalatok szerint hatékonyan javíthatná a PISA-eredményeket – emelte ki az oktatási államtitkár.

„Az OECD statisztikáiban egyértelműen látszik, hogy a minél korábban megkezdett közösségbe járás, komoly hatással van a PISA-eredményekre. A PISA-mérés mindig 15 éves korban történik, így ez nyolcadikos korukban lesz, nem pedig a gimnázium első osztályában, ennek eleve pozitív hatása lesz.”

Az oktatási államtitkár hangsúlyozta, a Nemzeti Alaptanterv önmagában is meg kell hogy álljon. A mostani állapot szerint marad a hagyományos nyolcosztályos iskola, ami elé kerülne az a plusz egy év – mondta Palkovics László.

„Ehhez hozzá kell alakítani a Nemzeti Alaptantervet, ami az első osztálytól kezdődik. Logikus, hogy egyszerre történjen ezeknek a bevezetése, 2019 szeptemberében.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Egy mandátumot szerezhet az EP-választáson a Magyar Szövetség

Ha áprilisban tartották volna az európai parlamenti választást Szlovákiában, akkor azt az ellenzéki Progresszív Szlovákia nyerte volna a szavazatok 27 százalékával. A hármas kormánykoalíció két pártja, a Smer és a Hlas 15, ill. 14 százalékot ért volna el – derült ki a legfrissebb közvéleménykutatás eredményeiből. A felmérés szerint a Magyar Szövetségnek is sikerülne egy képviselőt kijuttatnia Brüsszelbe.

Bóka János az Arénában: igazodás vagy újraegyesítés, ez az unió nagy kérdése

Mi az Európai Uniót egy szerződéses alapokon nyugvó szabályrendszerre épülő együttműködésnek tekintjük, ebbe az állandó közös hitelfelvétel, a közös eladósodás, a fiskális föderalizmus nem fér bele – mondta Bóka János az InfoRádió Aréna című műsorában. Az európai uniós ügyekért felelős miniszter beszélt az EP-választás tétéjéről, az unió jövőjéről és az EU-tagság húszéves mérlegéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.26. péntek, 18:00
Balczó Barnabás
a Magyar Posta vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×