„Elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy a gyerekek hogyan látják és hogyan látják a családon belüli munkamegosztást a felnőttek közötti, vagy akár a szülő-gyerek közötti munkamegosztást. A felmérésekben a legtöbbször felnőtteket kérdeznek meg, de hasznos lehet látnunk, hogy a gyerekek hogyan tapasztalják meg a dolgokat” - mondta az SOS Gyermekfalu szakmai igazgatója.
„Többségében a háztartási munkákat, a gyerekekkel kapcsolatos teendőket az anyák végzik, de nagyon fontos szerepük van az apáknak is – derül ki a gyerekek válaszaiból. Az apák főként szerelnek és együtt sportolnak a gyerekekkel, de megjelennek a háztartási munkákban is, különösen a vásárlásnál” - közölte Szilvási Léna.
Hozzátette azonban, hogy a többi feladat elvégzésében elenyésző az apák részvétele.
„Tehát látunk egyszer egy hagyományosabb családtípust, de látjuk azt is, hogy a gyerekeknek fontos az apa, és a válaszaikban látszik, ha az apa is jelen van a háztartási munkákban. Ám a nőkön még mindig sokkal nagyobb a teher” - összegezte a felmérés eredményeit a szakmai igazgató.
Elmondta, hogy a szülői értekezletekre nagyon jellemzően az anyák mennek, de egyharmad arányban az apák is jelen vannak.
„A nagyszülők szerepe pedig főként akkor nagyon fontos, amikor a gyerekek megbetegszenek, ilyenkor ők vigyáznak rájuk” – tette hozzá.
Szilvási Léna hangsúlyozta: nagyon fontos felhívni a közvélemény figyelmét arra, hogy a gyerekek egynegyede titokban tartja a dolgait. Ugyanis minden negyedik gyerek azt válaszolta a felmérésben, hogy nem tudja kivel megosztani a bánatát, problémáját.
„Fontos, hogy az érzelmi közelség mélyüljön. A gyerek egy nagyon érzékeny műszer, és a boldog gyerekek, akiknek nagyon jó a kapcsolatuk a szülőkkel, megosztják a titkaikat. De ha a társadalom vagy a szülők tabukét kezelnek bizonyos dolgokat, ezt a gyerekek megértik. Nem akarnak fájdalmat okozni a szüleiknek, vagy nem érzik, hogy fogadnák az ő problémáikat, és ilyenkor magukra maradnak a problémákkal” - mondta az SOS Gyermekfalu szakmai igazgatója.