Csak eszközvásárlásra négy év alatt több mint százmilliárd jutott, és ötszázmilliárdot fordítottak egészségügyi intézmények fejlesztésére - tette hozzá a tárca vezetője.
Rámutatott: a vidéki egészségügyi fejlesztések után most Budapest következik, ahol egészen különleges a helyzet, hiszen a fővárosi betegellátó rendszer Magyarország lakosságának 45 százalékát érinti. Szólt arról is, hogy négy centrum építése, megerősítése kezdődik meg, a vonatkozó kormányhatározat várhatóan hétfőn vagy kedden jelenik meg.
Kihívásnak nevezte, hogyan tudják a betegellátás és orvosképzés viszonyát újonnan meghatározni, ez ugyanis - közölte - Magyarországnak nemzetközi szinten is jegyzett értéke.
Balog Zoltán azt mondta, bízik abban, hogy értékelhető az a béremelés érdekében 2012-ben indított program, amellyel 2019-re a 200 százalékot érheti majd el a növekmény. Csak jövőre százmilliárdos összeg kerül pluszban béremelésként a rendszerbe, s ezen felül 171 milliárdos többlet érkezik az egészségügy területére.
Kitért arra is, hogy nem félnek szembenézni a problémákkal, s fontos tudni, hogy minden probléma mögött nagyon sok ember személyes életkérdése áll.
Jelezte: a területi ellátási elv és intézményi elv összhangja érdekében komoly tárgyalások zajlanak, ezek során a strukturális változásokról kell megegyezni. Ugyanakkor még mindig sokszor magasabb a kórházban eltöltött idő, mint az unió más országaiban, s ha több forrást kérnek, a szükséges módosításokról meg kell állapodni - mondta a miniszter, aki azt szeretné, ha a kormánynak az egészségüggyel kötött szövetsége tovább erősödne.
Hosszú távon a politikában is az elvégzett munka eredménye számít - mutatott rá Balog Zoltán, hozzátéve: akkor és azért indulhatnak el az egészségügyben a változások, ha az abban dolgozók partnerek és egyet tudnak érteni.
A tárca vezetője köszönetet mondott a jelenlévőknek és mindenkinek, akinek a munkája a gyógyítás területén példamutató és nemzeti érték. A gyógyítás hivatása egyidős az emberiséggel, és az a célja, hogy "kiszélesítse és meghosszabbítsa az élet útját" - fogalmazott.
A Semmelweis-nap az egészségügy ünnepe, azoké, akik a gyógyításban dolgoznak. 2011 óta munkaszüneti nap, hogy arra figyelhessenek, ami fontos, de a hétköznapokban mégis eltakarják a konkrét, azonnal elvégzendő feladatok - mutatott rá Balog Zoltán.
A miniszter Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkárral az ünnepségen elismeréseket adott át az egészségügyben kiemelkedő szakmai tevékenységet végző szakembereknek.