eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 27. szombat Zita

Lopás, rablás: a biztosítónak jogerős ítélet nélkül is fizetnie kell

Tisztességtelenül járt el a K&H biztosító, amikor jogerős bírósági ítéletet követelt a lopás vagy rablás miatt károsult ügyfeleitől - állapította meg jogerős döntésében a Fővárosi Ítélőtábla. A bíróság a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság közérdekű keresetének helyt adva négy-öt évet spórolt meg a pénzükre váró biztosítottaknak - mondta az InfoRádiónak a hatóságot képviselő ügyvéd.

Nagyobb biztosításoknál gyakori, hogy lopás, rablás esetén vagy a nyomozást megszüntető, rendőrségi határozat, vagy büntetőbírósági ítélet zárja az eljárást. A biztosítottaknak azonban ahhoz fűződik érdeke, hogy minél gyorsabban hozzájussanak a biztosítási összeghez, hiszen emiatt fizetik a biztosítási díjat - mondta el az InfoRádiónak Kovács Kázmér ügyvéd, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság jogi képviselője.

Azonban, mint kifejtette, ennek ellenére nem ritka, hogy a biztosítók a határozathoz vagy az ítélet meglétéhez kötik a fizetést. Ezzel nem élnek minden esetben, de például a K&H banknál kötelező volt ezek valamelyikét becsatolni az ügyfélnek.

Kovács Kázmér hozzátette: emiatt akár négy-hat évig is elhúzódhat a kárrendezés, hiszen ha például kiterjedtebb bűnözői csoport az elkövető, és meg is lettek a tettesek, akkor a büntetőeljárás végéig várni kell, ami viszont súlyosan sérti a biztosítottak érdekét.

A Fővárosi Bíróság is helytelennek találta már ezt a gyakorlatot a biztosítók részéről, és arra az álláspontra helyezkedett, hogy valamilyen más módszerrel orvosolni lehet a problémát. Viszont az emberek ezt nem feltétlenül tudják, és ha a biztosító a szerződési feltételekre hivatkozik, ez hátrányos az ügyfélre nézve - mutatott rá az ügyvéd.

Ezért most egy közérdekű kereset folytán, amelyet a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság indított, a K&H esetében minden ilyen kitétel érvénytelenségét kimondta a bíróság.

Csütörtökön este nyolc órától az InfoRádió Fórum című műsora bővebben is foglalkozik a témával.

Hanganyag: Herczeg Zsolt

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

Versenyfutás az idővel: hat napja semmi nyoma az eltűnt autista német kisfiúnak

A hét eleje a különböző mentőszolgálatok több száz tagja keresi a hétfő este az alsó--szászországi Bremervördében eltűnt hatéves kisfiút. A rendkívüli erőkkel l folyó kutatást nehezíti, hogy a hatéves Arian autista. Ez az oka annak, hogy a felkutatására a hatóságok a legkülönbözőbb eszközöket vetik be, és az autizmus szakértőivel is konzultálnak. Szombat délutánig azonban még semmi eredmény nélkül, de nem adták fel a reményt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Hamarosan örökké élhetünk?

Hamarosan örökké élhetünk?

Egy furcsa és stagnáló társadalomhoz vezetne, ha az emberek még 120 évesen is élnének – véli Venki Ramakrishnan, Nobel-díjas molekuláris biológus. A „Miért halunk meg: Az öregedés új tudománya és a halhatatlanság keresése” című könyv szerzője szerint ráadásul irreális elképzelése az, hogy halálunkig megmaradnak szellemi képességeink. Ezért is int óvatosságra a biológiai törvényekkel dacoló öregedéskutatásokkal kapcsolatban, amelyekből egyre több indul, és nemcsak a technológiai fejlődés adta lehetőségek miatt. Azért is, mert a világ legnagyobb részén egyre nő a várható élettartam, aminek egészen a gazdasági és társadalmi következményei lesznek. Nem a lehető leghosszabb élet tehát a legfontosabb célja ezeknek a kutatásoknak, hanem lehető leghosszabb viszonylagos egészségben eltöltött élet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×