eur:
388.9
usd:
359.8
bux:
68123.49
2024. május 3. péntek Irma, Tímea

"A magyar vállalatok túl hamar kezdték az elbocsátásokat"

A magyarországi vállalatok túl hamar kezdték elbocsátani a dolgozóikat - véli a Közép-Európai Egyetem Üzleti Karának vezető oktatója. Juszaf Akbar az InfoRádiónak azt mondta: az informatikai szektor, a turizmus és az oktatás lehet a globális gazdasági válság nagy nyertese.

A tőkeerős óriáscégek szerintem jobban kihasználhatták volna a válságot, és főként azok a vállalatok, amelyek nem érintettek a válság sújtotta szektorokban - például az ingatlan- és az építőiparban - növelhették volna befolyásukat az elmúlt 1-2 évben, mivel jóval a piaci ár alatt juthattak volna más cégekhez.

Az elmúlt 1-2 évben mégis el kellett bocsátani Magyarországon több tízezer embert. Nem kezdték ezt meg túl hamar a cégek?

De, abszolút így van. A tipikus hozzáállás minél jobban csökkenteni a költségeket, pedig ez nagyon rossz megoldás. Számtalan stratégia létezik arra, hogy egy vállalat megtartsa a munkavállalóit és hatékonyabban is dolgozzon. Vegyük példának a szolgáltató szektort: a menedzsereket le kell vinni, hogy dolgozzanak, elvégezzenek bármit, amihez értenek. Az, hogy a cégvezetők nem felelősségteljesek, véleményem szerint abból fakad, hogy ebben a régióban most érzékelnek először ekkora válságot, és nem nagyon tudják, hogyan birkózzanak meg vele.

Mi most a helyes stratégia, és mi az, amit nagyon elrontottunk?


Megfordítanám a kérdést: mi az, amit jól tudna csinálni a régió? A legfontosabb a hosszabb távú gondolkodás, és a megújulás szükségességének érzékelése. Újra kell gondolni a piac működését. Vegyük példaként a légiközlekedést. Az egyik fapados cég nagyon ügyesen csinált mindent: tele van ex-Malév vezetőkkel, ex-Malév pilótákkal, átalakította a légiközlekedési piacot, és most, a válság közepén Ukrajna felé terjeszkedik. Ezeknek a stratégiáknak van értelme.

Hogy látja, a cégek többsége rájött már arra, hogy hosszabb távon kell gondolkozni, és változtatni kell?

Nagyon vegyes a kép. Azok a vállalatok, amelyeket közvetlenül érintett a válság, és most lejtmenetben vannak, nyilván taktikáznak, és nem stratégiában gondolkoznak. Másoknak már van erre energiájuk. Egyelőre nem látni tiszta, világos képet arról, hogy a cégek hogyan is reagálnak.

Ki lehet a nagy győztese a válságnak?

Az informatikai cégek, amelyek olcsóbb beszállítókat keresnek, és találnak; a turizmus, ami - mivel kevesebbet költenek nyaralásra az emberek - új célpontokat kényszerül felfedezni. És mindenképpen az oktatás is, ami a gyenge forint miatt tömegeket vonzhat Magyarországra.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.03. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Kulcsfontosságú adat jött, pattannak a tőzsdék

Kulcsfontosságú adat jött, pattannak a tőzsdék

Határozott emelkedéssel zártak tegnap az amerikai tőzsdék, amelyet vegyes mozgások követtek Ázsiában. A tegnapi zárás után jelentette az Apple, amelynek sikerült megverni az elemzői várakozásokat és története legnagyobb sajátrészvény-vásárlását jelentette be, így az iPhone-gyártó árfolyama jelentős pluszban indíthatja a mai napot. Délután fontos munkaerőpiaci adat érkezett az USA-ból, az amerikai foglalkoztatottak létszámának emelkedése messze elmaradt a várakozásoktól, és jócskán csökkent az előző hónaphoz képest áprilisban. A tőzsdék a nap első felében is a pozitív tartományban mozogtak, majd a munkaerőpiaci adat után begyorsult az emelkedés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×