A város sajtóreferense közölte: több tetemet is észleltek, de az állatok a jégtáblák alá kerültek, ezért nem lehetett őket kiemelni
Takács István hozzátette: a döglött hattyúkat virológiai vizsgálatra az országos állategészségügyi intézetbe szállították, eredmény 7-10 nap múlva várható.
Vizsgálják a Budapesten talált vadkacsát
Egy-másfél hét múlva lesz végleges eredménye a budapesti Duna-parton talált elhullott vadkacsa vizsgálatának, de az első ellenőrzés szerint nem madárinfluenza okozta az állat pusztulását.
Az országos főállatorvos az InfoRádióban elmondta: biztató jel az is, hogy nem tömeges elhullásról van szó.
Süth Miklós közölte: a szomszédos államokban tapasztaltak alapján szinte biztos, hogy a vándormadarak vitték be a vírust az európai országokba.
Egy szigorúbb intézkedések
Csehországban megszigorították a szárnyas állatok tartásának feltételeit a madárinfluenza megjelenésének és elterjedésének megelőzése érdekében.
A cseh központi állategészségügyi szolgálat rendelkezései szerint legkésőbb február végéig minden telephelyen meg kell szüntetni a szárnyasok udvari kifutóit, és az állatokat zárt helyen kell tartani. Márciustól tilos lesz a madárkiállítás és baromfi árusítása a piacokon.
A szárnyasok tenyésztőinek úgy kell biztosítaniuk a bezárt épületek ablakait, hogy oda vadmadarak semmiképpen ne juthassanak be.
Egyúttal minden nagyobb mértékű állatpusztulásról kötelezően tájékoztatni kell az illetékes szerveket.
Közben a háziszárnyasok zárt helyen tartását rendelték el a svéd és a norvég egészségügyi hatóságok is.
A megelőző intézkedést azért hozták, mert a Skandináviával szomszédos németországi Rügen szigetén két elhullott hattyúban az első vizsgálatok kimutatták a madárinfluenza emberre is veszélyes, H5N1 vírusát.
Nem természetes okból volt földmozgás Budapest határában - itt a magyarázat