eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Blue pipes going to oil refinery
Nyitókép: wenbin/Getty Images

Gellert kaphatott az orosz–kínai gázvezeték megépítése

Várhatóan késni fog a nyugat-oroszországi gázmezőket Kínával összekötő hatalmas projekt. Erre a mongol miniszterelnök figyelmeztetett, akinek országán áthaladna a Szibéria Ereje 2. Mindez csapás a Kreml ama tervére, hogy az európai partnerek elfordulása után kelet felé forduljon.

A 2022-es ukrajnai invázió és az európai büntetőszankciók, valamint a korábbi ügyfelek elfordulása után különösen fontossá vált az orosz gázexportőröknek egy alternatív vezeték terve. A 3,5 kilométer hosszú – még csak projektként létező – Szibéria Ereje 2 vezeték egészen az északi tengerparton található Jamal-félszigettől vinné a földgázt Kínába.

Egy 950 kilométeres szakasz azonban Mongólián haladna át. Ez volt az apropó, amiért a Financial Times brit üzleti lap a mongol miniszterelnököt kérdezte. Luvszannamszrain Ojun-Erdene az interjúban azt mondta, hogy az építkezés várhatóan az idén kezdődik, de hozzátette, hogy a „két félnek még meg kell állapodnia a projekt fontos részleteiről” – ami azt jelenti: csúszni fog.

A Harvardon tanult mongol kormányfő úgy vélekedett, hogy az elmúlt két év rekord gázárai komplikálják a tárgyalásokat. „A kínaiak és az oroszok még mindig számolgatnak, a gazdasági előnyöket kutatják, és a számok értelmezéséhez több időre van szükségük” - mondta.

Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes múlt csütörtökön az Energiapolitika című, államilag támogatott lapban azt írta, hogy az építkezés ütemezését a kínai partnerekkel kötött kötelező érvényű megállapodások aláírása után véglegesítik.

Vlagyimir Putyin orosz és Hszi Csin-ping kínai elnök tavaly legalább kétszer találkozott, de míg

Oroszország többször hangsúlyozta, hogy kész a vezeték elindítására, addig Peking feltűnően hallgatott.

Emlékezetes volt, hogy Hszi moszkvai útja előtt Putyin már kész tényként emlegette a projektet, de vendége a megérkezés után kínos módon ignorálta a kérdést.

Kína már most is kap gázt Oroszország keleti részéből a 2019-ben üzembe helyezett első Szibéria Ereje vezetéken keresztül, amelynek hossza körülbelül az egyharmada a tervezett, újabb vezetékének. Tavaly mintegy 23 milliárd köbméter gázt szállított, és várhatóan 2025-ben éri el a teljes, 38 milliárd köbméteres kapacitást.

A hosszabb vezeték további 50 milliárd köbméter gázt vinne Kínába a nyugat-szibériai Jamal-félszigeten található mezőkről, amelyek korábban Európát szolgálták ki – írja az FT. A Gazprom állami energiacég azt szeretné, ha a vezeték 2030-ra működőképes lenne és azt reméli, hogy Kína válthatja fel Európát legnagyobb ügyfeleként.

Szakértők pedzegetik, hogy Moszkva jobb pénzügyi feltételeket szeretne Pekingtől, mint a 2014-es, alacsonyabb gázárak közepette aláírt, a Szibéria Ereje 1-re kötött szerződés idején. Adatok arra utalnak, hogy az oroszok jóval alacsonyabb áron szállítottak, mint Türkmenisztán vagy Üzbegisztán.

Az FT idézi Vej Hszigont, a pekingi Rystad Energy vezető elemzőjét, aki szerint

az egyre éhesebb kínai ipar továbbra is arra számít, hogy az újabb orosz vezeték 2030-ban megkezdi a működését.

és megemlítette, hogy a vezetékes gáz még mindig olcsóbb, mint a cseppfolyósított.

Közben a mongol miniszterelnök jelezte: ők készek elkezdeni az építkezést, amikor az oroszok és a kínaiak megállapodnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×