eur:
404.65
usd:
374.52
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök sajtótájékoztatót tart a Minszktől délre fekvő Aszipovicsi településen lévő katonai támaszponton, ahol a Szövetségi Eltökéltség-2022 kódnevű közös fehérorosz-orosz hadgyakorlat zajlik 2022. február 17-én.
Nyitókép: MTI/AP/Alekszandr Zemljanyicsenko

Fehéroroszország „kikövezéssel” fenyegette meg Litvániát

Akár az erő alkalmazását sem tartja kizártnak a NATO-tag szomszéddal szemben egy magas rangú fehérorosz illetékes. Az ok: Litvánia blokkolja az eddig a területén áthaladó kereskedelmi forgalmat az orosz Kalinyingrádi exklávéval. Az illetékes válasza: akkor „kikövezzük” az oda vezető folyosót.

A harcias megjegyzésre a Zerkalo (Tükör) nevű független fehérorosz médium figyelt fel. Jelentése szerint Pavel Muravejko, a Fehérorosz Állambiztonsági Tanács Első Helyettes Titkára egy „ideológiai szemináriumon” szólalt fel.

Azt mondta, országának „minden oka megvan” a Litvánia elleni agresszív fellépésre, hogy biztosítsa a fehérorosz termékek tranzitját.

A felszólalást más lapok, a European Pravda és a Vecsernyij Minszk is idézte még október 24-én. Utóbbi lap hosszabb cikket szentelt az illetékes helyzetfelmérésének és annak, hogy miként tud Fehéroroszország fejlődni a szankciók közepette. (A nyugati államok az Ukrajnát megtámadó Oroszország támogatásával vádolják Minszket, és ezért vele szemben is szankciókat vezettek be, a korábbi, demokráciapárti tüntetők elleni fellépést büntető lépések nyomán.)

Muravejko megemlítette, hogy Litvánia immár nem ad turistavízumot fehérorosz állampolgároknak, lezárt néhány határátkelőt, ami állítólag ahhoz vezetett, hogy leállt a közlekedés. Különösen az dühítette fel, hogy szavai szerint „Litvánia blokkolja a tranzitforgalmat”.

Ez alatt a Litvánián keresztül az orosz Kalinyingrádi exklávéba történő fehérorosz szállítások akadályozását értette. Mindez az úgynevezett

Suwalki-korridoron

át történt eddig – ami Litvánia és Lengyelország határa mentén fut. Ez a legrövidebb útvonal a fehérorosz terület és Kalinyingrád között. A minszki vezetés sérelme emellett az, hogy nem szállíthatnak a litván kikötőkből a világpiacra fehérorosz műtrágyatermékeket.

„Litvánia gyakorlatilag megtiltotta, hogy átszállítsuk a határon a termékeinket... a nemzetközi jog bármely normája szerint ez kereskedelmi agresszió és ebből az következik, hogy erőt alkalmazhatunk, hogy áttörjünk a számunkra fontos korridoron” – fogalmazott Muravejko.

Mindezt úgy mondta a fehérorosz illetékes, hogy

Litvánia a NATO-tagja, és a területe ellen indított támadás – papíron – kollektív NATO-választ váltana ki a közös védelemről szóló, 5. cikkely értelmében.

Erre maga Muravejko is utalt, amikor azt mondta, „más esetben a világ nem ítélné el” országát, de most „nem kockáztatja meg... a Nyugat részéről megnyilvánuló példátlan nyomás miatt”.

A Suwalki-korridor – egy 100 kilométer hosszú határszakasz – kérdése már felmerült az elmúlt hónapokban, amikor Lengyelországban attól tartottak, hogy a Fehéroroszországba száműzött Wagner-zsoldoscég katonái támadhatják meg a területet. Kommentátorok arról írtak, hogy egy háborús forgatókönyv szerint Oroszország számára létfontosságú lenne a folyosó elfoglalása, hogy elvágja a balti államokat a többi NATO-szövetségestől. Igaz, azóta az északon fekvő Finnország NATO-tag lett és küszöbön áll Svédország felvétele is.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Jó napjuk van a tőzsdéknek, dőlnek a csúcsok, Amerika is pluszban zárt

Az amerikai elnökválasztást követően valóságos Trump-ralit láthattunk az amerikai tőzsdéken, az irányadó amerikai indexek új történelmi csúcson zártak. Az ázsiai tőzsdéken vegyes volt ma reggel a kép, a kínai és a hongkongi tőzsde erősödött, megütötték viszont az ázsiai elektromos autógyártók részvényeit az amerikai elnökválasztás eredményeire reagálva. Az európai részvénypiacok tegnap nem tudtak végül pluszban zárni, de ma emelkedtek a német piac vezetésével, a német pénzügyminiszter menesztését követően. Ma újabb csúcsra mentek az irányadó amerikai indexek a nyitást követően, csúcsot döntött az OTP és a bitcoin is közel van hozzá. Az este sem lesz unalmas, a befektetők már a Fed kamatdöntésére várnak, az OTP és a Mol pedig hajnalban közzéteszi negyedéves eredményeit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×