eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Moszkva, 2018. május 7.Vlagyimir Putyin újraválasztott orosz elnök az elnöki ezred katonáinak integet a beiktatási ünnepségén a moszkvai Kremlben 2018. május 7-én. A negyedik államfői mandátumát kezdő Putyin a szavazatok 77 százalékának elnyerésével győzött a márciusi elnökválasztáson. (MTI/AP/Szputnyik/Elnöki sajtószolgálat/Jekatyerina Stukina)
Nyitókép: Jekatyerina Stukina

Ezért nem ütnek nagyot Moszkván a nyugati szankciók

A múlt héten bevezetett új szankciók nem ütnek sok rést Oroszország erődjén. A hazai ellenzék elleni fellépés és az ukrajnai háború miatt bevezetett büntetőintézkedések éppenséggel megerősítették az orosz gazdaságot – derül ki egy elemzésből.

Amikor a Krím 2014-es elcsatolása után a Nyugat szankciókkal sújtotta Moszkvát, Oroszország már hozzászokott a pénzügyi válságokhoz – írja a Financial Timesban Ruchir Sharma, a Morgan Stanley bank globális befektetési menedzsment stratégája és a Sikeres országok 10 szabálya című könyv szerzője.

Az 1989-es válságba bukott bele a Szovjetunió. A 1990-es évek két krízise és 2008 padlóra küldte a rubelt.

2014-ben Vlagyimir Putyin elnök megelégelte a helyzetet.

Sharma szerint bár sokan kiszámíthatatlan autokratának tartják, viszonylag óvatosan bánik a makro-gazdaságpolitikával.

Célja az volt, hogy a külső nyomásnak ellenálló, pénzügyi erőddé formálja országát, és ez sikerült is. Ezt a költségvetés és a rubel menedzselésével érte el, és a pandémia sem zavarta meg. A húsz legnagyobb feltörekvő gazdaság közül az orosz nézett szembe a világjárvánnyal a legalacsonyabb államadóssággal, ami a GDP mindössze 14 százalékát teszi ki.

Moszkváé a világon a negyedik legnagyobb külföldi valutatartalék, 580 milliárd dollár,

amit a 2015-ös 350 milliárdról sikerült feltornászni.

Oroszország a korábbi kemény inflációs politika nyomán a járvány idején növelni tudta a kormánykiadásokat és mérsékelni a kamatlábakat. Ennek ellenére óvatosan bánik a stimulus eszközével – ennek eredménye a gazdaság 3,5 százalékos visszaesése.

Sharma hozzáteszi: Oroszországra azért nehéz külső nyomást gyakorolni, mert a kormány és a magánszemélyek is kismértékben vannak eladósodva a külföld felé. A rövid lejáratú hitelek a valutatartalékok mindössze 10 százalékát teszik ki, szemben a feltörekvő gazdaságoknál megszokott 30 százalékos mutatóval.

És ami még meglepőbb: olajalapú gazdasága ellenére Oroszország kevésbé függ a globális olajáraktól. Ez úgy érte el, hogy azokban az időszakokban, amikor magas a nyersanyag ára, a kormány tartalékolja az extraprofitot, és a pénzt akkor költi el, amikor esnek az árak. Ezzel stabilizálja a gazdaságot és a rubelt. Az orosz valuta így kevésbé reagál az olajár változásra, mint a kanadai dollár vagy a norvég korona.

A szankciókra adott válasz része pedig az orosz ellenszankciók köre. A Kreml korlátozta a külföldi élelmiszerimportot, ami lökést adott az orosz mezőgazdaságnak, és csökkentette a külföldi szállítóktól való függőséget. A technológiában pedig oroszoknak még saját Google-juk is van, a Yandex, amely meghatározó a hazai piacon.

Az elemző szerint ennek a taktikának a gyenge pontja az, hogy sportnyelven szólva a védelemre és nem a támadásra épül. Az orosz gazdasági növekedés az elmúlt években jó, ha elérte a 2 százalékos átlagot, és Putyin elnök a szavakon kívül nem mutatott be konkrét tervet hogy, hogyan tudná felpumpálni a GDP-t. 2014 óta Oroszország már nem tartozik a tíz vezető gazdaság közé. Viszont „az Erőd” jobban tud túlélni a „deglobalizáció” és a helyi digitális gazdaság körülményei közepette. Ezért néhány célzott szankció nem ingathatja meg – véli az elemző.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×