eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Lélegeztetőgépre kapcsolt orvosi gyakorlóbábu a berlini Vivantes Humboldt klinikán 2020. március 26-án. A koronavírus-járvány miatt jelentősen megnőtt az igény a lélegeztetőgépek iránt.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Két miniszter és a tisztifőorvos is karanténban Szlovákiában

Marek Krajčí egészségügyi miniszter után Milan Krajniak munkaügyi minisztert is izolálni kellett, de a koronavírustesztjük eredménye még nem ismert.

Karanténba került Marek Krajčí szlovák egészségügyi miniszter, miután kapcsolatba került egy koronavírus-fertőzött személlyel. Az egészségügyi minisztérium dolgozójának, az epidemológusok, infektológusok és a közegészségügyi dolgozók konzíliuma egyik tagjának vírustesztje lett pozitív. „Néhány órát együtt töltöttünk a konzíliumon” – tette közé a tárcavezető a Facebook-oldalán.

A minisztérium közleményében az áll, hogy a miniszter az előző napokban szájmaszkot viselt, amikor a kollégáival személyesen is egyeztetett, a munkatársai nevét pedig megadta a munkáltatója és a regionális közegészségügyi hivatal számára.

„Ennélfogva 28 személyt tesztelnek le a Covid-19 betegségre a minisztérium alkalmazottai és munkatársai közül. A tesztelésre a következő napokban kerül sor, addig pedig mindnyájan karanténban maradnak” – közölte Zuzana Eliášová, a tárca szóvivője. Az egészségügyi minisztérium szeptembertől új intézkedést vezetett be az alkalmazottai számára. Eszerint minden hónapban néhány napot otthonról is dolgozhatnak.

Marek Krajčí után Milan Krajniak munka-, szociális és családügyi miniszter és Ján Mikas tiszti főorvos is karanténba került. Az ő esetükben viszont önkéntes karanténról van szó. A két karanténba vonult minisztertől függetlenül szerdán össze kellene ülnie a kormánynak.

Szlovákiában a múlt héten szintén megugrott a koronavírussal fertőzöttek száma. Az egészségügyi tárca azonban úgy tájékoztatott, hogy van elég lélegeztetőgép a járvány második hullámára is. Igaz, sokkal kevesebb, mint Magyarországon, de a súlyos, lélegeztetőgépre tett betegek alacsony száma azt mutatja, hogy ez is elég lesz. Jelenleg 2000 lélegeztető-, illetve légzéssegítő géppel felszerelt ágy áll a rendelkezésre az ország kórházaiban.

Az Egészségpolitikai Intézet áprilisban még azzal számolt, hogy legalább 550-re lesz szükség ahhoz, hogy a csúcson el tudják látni a betegeket. A betegség lefolyása viszonylag enyhe, eddig Szlovákiában még sohasem voltak hétnél többen egyszerre lélegeztetőgépen, kórházban sem volt egyszerre 80 embernél több.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×