eur:
394.24
usd:
369.95
bux:
65045.06
2024. április 20. szombat Tivadar
Nyitókép: Pixabay

A cseheknél jön GPDR-kompatibilis kontaktkutatás

Legalább egy héttel meghosszabbítják a cseheknél elrendelt kijárási tilalmat és bevezetik a belegyezésen alapuló mobilcella és bankkártya-információs kontakt kutatást is a fertőzés minél pontosabb nyomon követése érdekében. Hétfőtől ugyanakkor megszűnik az észak-morvaországi Olmützi régió 21 településére március közepén elrendelt vesztegzár.

Csehországban eredetileg ezen a héten ért volna véget az egész ország területére vonatkozó kijárási tilalom, de Adam Vojtěch egészségügyi miniszter szerint az aktuális helyzet ezt egyelőre nem teszi lehetővé. „Legalább egy héttel még meghosszabbítjuk ezt az időszakot” – közölte a tárcavezető.

A miniszter szerint Csehország még koránt sincs túl a nehezén, ezért hiba lenne a koronavírus elleni óvintézkedések enyhítése. Az országban hétfő reggel 2859 koronavírussal fertőzött beteget tartottak számon, és eddig 17-en váltak a COVID-19 áldozatává, 11-en pedig kigyógyultak a betegségből. Az elhunytak közt van egy egészségügyi nővér is, aki az egyik prágai kórházban dolgozott.

Ő az egészségügyben dolgozók közül az első, akit elvitt a kór.

Az országban eddig több mint 41 ezer tesztet hajtottak végre

Az Olmützi régióban hétfőtől ugyanakkor feloldják a három kisvárost és 18 falut érintő vesztegzárat. Az érintett településeken élő mintegy 30 ezer lakos március 16-a óta nem mozdulhatott ki az otthonából. A térséget azért zárták le a hatóságok, mert ott az átlagosnál nagyobb számú fertőzöttet diagnosztizáltak, akik ráadásul több száz személlyel voltak napi kapcsolatban, amit a szakemberek veszélyesnek minősítettek.

Ez volt az első eset, hogy egy nagyobb összefüggő térséget zártak le a hatóságok az új koronavírus terjedésének megakadályozása érdekében. A lezárt térségben tilos volt a települések közötti kapcsolat is. Hétfőre virradóra azonban a térségbe vezető utakat felügyelő mintegy 160 rendőr és katona szabaddá tette az utakat.

Ugyancsak hétfőtől egész Csehországban elkezdik az úgynevezett intelligens karanténrendszer tesztelését.

Alkalmazását országos szinten húsvétra tervezik. A rendszer lényege, hogy a megfertőzött személynél minél gyorsabban kinyomozzák, kivel találkozott az utóbbi öt napban, hogy ezeket a személyeket szintén letesztelhessék. Ezt az érintett beleegyezése esetén mobiltelefonjának mozgása és bankkártyájának használata alapján fogják megállapítani.

„A rendszernek úgy kellene működnie, hogy az újabb pozitív eseteket három napon belül megtaláljuk”

– mondta Roman Prymola, a válságstáb vezetője. A rendszerből egy mobil applikáció is készül, amelyet az emberek telepítenek a mobiljaikra, és azon keresztül a fertőzött személy és az egészségügyi szakemberek kommunikálni tudnak egymással.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

Kiderült, hány magyar dolgozik külföldön – és az is, mivel lehetne őket hazacsábítani

A magyarok főképpen a külföldön elérhető magasabb fizetés, az itthoni bizonytalanabb, kiszámíthatatlanabb jövő, valamint a "klíma" miatt vándorolnak ki valamelyik nyugat-európai országba – ez derült ki az Egyensúly Intézet felméréséből, amelyből javaslatcsomag is készült az intézet és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége összefogásából. Az InfoRádió Kozák Ákost és Gazsi Attilát kérdezte.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.22. hétfő, 18:00
Dobrowiecki Péter Lengyelország-szakértő, az MCC Magyar-Német Intézet kutatási vezetője
Mitrovits Miklós történész, Lengyelország-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×