eur:
414.27
usd:
402.05
bux:
0
2025. január 9. csütörtök Marcell
Szabadon engedett ukrán foglyokat üdvözöl egy nő a kijevi Boriszpil repülőtéren az Ukrajna és a Donyec-medencei szakadár területek közötti újabb fogolycsere napján, 2019. december 29-én. Az ukrán elnöki hivatal közlése szerint 76 ukrán állampolgár nyerte vissza szabadságát, akiket a Donyec-medencei szakadár területeken tartottak fogságban. A Donyec-medencei fogolycserének még az év végéig történő végrehajtásáról a normandiai négyek vagyis Ukrajna, Oroszország, Franciaország és Németország december 9-i párizsi csúcstalálkozóján született megállapodás.
Nyitókép: Szerhij Dolzsenko

Bár a fogolycserén túl vannak, a békeszerződés nagyon messzinek tűnik

Egy lépés a béke felé? Ukrajna és az orosz ajkú lázadók 200 foglyot cseréltek ki vasárnap. A lépés azt jelenti, hogy az öt éve indult konfliktus összes hadifoglyát hazaengedték, kivéve azokat, akik maradni akartak. Az alkuról Zelenszkij ukrán és Putyin orosz elnök állapodott meg párizsi találkozójukon.

A kelet-ukrajnai lázadók 76 kormánykatonát és gárdistát engedtek el, míg az úgynevezett Donyecki és Luganszki Népköztársaságok 124 embert kaptak vissza Ukrajna és a keleti területeit uraló kormányellenes erők ellentmondásos fogolycseréje során.

Volodimir Zelenszkij ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök még december 9-én, Párizsban tartott első találkozójukon állapodtak meg arról, hogy az összes foglyot elengedik. A német és francia közvetítéssel folyt tanácskozáson további feszültség-csökkentő lépésekről is egyezséget kötöttek. Zelenszkijt különösen sok bírálat érte otthon, amiért egyesek szerint túl engedékeny volt. Ugyanakkor azzal a programmal választották meg a nyáron, hogy véget vet a konfliktusnak.

Majorszke, 2019. december 29.
Ukrán katonák az Ukrajna és a Donyec-medencei szakadár területek közötti újabb fogolycsere helyszínén a kelet-ukrajnai frontvonal mentén lévő Majorszke ellenőrző pontnál 2019. december 29-én. A Donyec-medencei fogolycserének még az év végéig történő végrehajtásáról a
Majorszke, 2019. december 29. Ukrán katonák az Ukrajna és a Donyec-medencei szakadár területek közötti újabb fogolycsere helyszínén a kelet-ukrajnai frontvonal mentén lévő Majorszke ellenőrző pontnál. MTI/AP/Jevgenyij Maloletka

A fogolycserét a frontvonalon, a kelet-ukrajnai Horlivkánál, egy ellenőrzőpontnál hajtották végre, ahová buszokon vitték a fogvatartottakat. Mindkét oldalról maszkot viselő fegyveresek és a Nemzetközi Vöröskereszt emberei figyelték az eseményt.

Mint az Al-Jazeera megjegyezte: a keleti oldalra átengedettek között volt a korábban hírhedt ukrán Berkut-rohamrendőrség néhány tagja. A Berkutot azzal vádolták, hogy a 2014-es ukrajnai forrongások idején a kijevi Majdanon összegyűlt tiltakozók közé lőtt és több tucat embert megölt. Egy későbbi BBC dokumentumműsor ugyanakkor kétségbe vonta, hogy csak a kormányerők voltak érintettek az atrocitásban.

Kijev, 2019. december 30.
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő (k) a szabadon engedett ukrán foglyok érkezésére vár a kijevi Boriszpil repülőtéren az Ukrajna és a Donyec-medencei szakadár területek közötti újabb fogolycsere napján, 2019. december 29-én. Az ukrán elnöki hivatal közlése szerint 76 ukrán állampolgár nyerte vissza szabadságát, akiket a Donyec-medencei szakadár területeken tartottak fogságban. A Donyec-medencei fogolycserének még az év végéig történő végrehajtásáról a
Kijev, 2019. december 30. Volodimir Zelenszkij ukrán államfő (k) a szabadon engedett ukrán foglyok érkezésére vár a kijevi Boriszpil repülőtéren az Ukrajna és a Donyec-medencei szakadár területek közötti újabb fogolycsere napján. MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

A hivatalos ukrán, és Kijev szövetségeseinek álláspontja az, hogy a 14 ezer életet követelő konfliktus valójában Ukrajna és Oroszország és nem pedig az orosz ajkú lázadók között folyik.

A kijevi amerikai nagykövetség Twitter-üzenetében azt írta: „felismerve a folytatódó orosz agressziót és az ukrán vezetés nehéz választását, szolidaritásunkat fejezzük ki az Oroszországban és a Krímben továbbra is fogvatartott ukránokkal”.

Kijev, 2019. december 30.
Hozzátartozók várakoznak a szabadon engedett ukrán foglyokat szállító repülőgép mellett a kijevi Boriszpil repülőtéren az Ukrajna és a Donyec-medencei szakadár területek közötti újabb fogolycsere napján, 2019. december 29-én. Az ukrán elnöki hivatal közlése szerint 76 ukrán állampolgár nyerte vissza szabadságát, akiket a Donyec-medencei szakadár területeken tartottak fogságban. A Donyec-medencei fogolycserének még az év végéig történő végrehajtásáról a
Kijev, 2019. december 30. Az ukrán elnöki hivatal közlése szerint 76 ukrán állampolgár nyerte vissza szabadságát, akiket a Donyec-medencei szakadár területeken tartottak fogságban. MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

Putyin és Zelenszkij párizsi találkozóján a felek megállapodtak a nehézfegyverek kivonásában és hogy ismét Kijev ellenőrizheti az ukrán–orosz határt. Továbbá arról is, hogy a donyecki és luganszki régió más térségekhez hasonló, részleges autonómiát kaphat Ukrajnán belül és hogy a két területen helyhatósági választásokat tartanak.

Putyin ugyanakkor megjegyezte: ha az ukrán kormány visszakapja az ellenőrzést a határ felett, akkor célkeresztbe kerülhetnek a lázadók uralta térségek.

„Olyan lesz, mint Srebrenica”

– utalt az orosz elnök a boszniai háborúban elkövetett mészárlásra, amikor a helyi szerb erők több ezer muzulmán bosnyák férfit és fiút mészároltak le egy enklávéban. Putyin szerint Zelenszkij nem elég erős ahhoz, hogy megzabolázza a nacionalistákat. Az ukrán elnök ugyanakkor ellenállt az orosz követeléseknek, hogy a lázadó területek nagy fokú autonómiát kapjanak.

Elemzők elismerik: nagyon nehéz lesz mindenre kiterjedő békeszerződést kötni a harcoló felek között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.09. csütörtök, 18:00
Hámori Máté
Liszt Ferenc-díjas karmester, a Danubia Zenekar művészeti vezetője
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×