eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Charlevoix, 2018. június 9.Angela Merkel német kancellár (b) és Donald Trump amerikai elnök világ hét iparilag legfejlettebb államát tömörítő csoport, a G7 kanadai csúcstalálkozóján Charlevoix-ban 2018. június 8-án, a kétnapos tanácskozás első napján. (MTI/EPA/Clemens Bilan)
Nyitókép: CLEMENS BILAN

A német kormány a háttérben szervezkedik Trump kiszámíthatatlan politikája ellen

Szövetségesek toborzásába kezdett a német kormány az amerikai elnök kiszámíthatatlan politikájának ellensúlyozására. Ezt a célt szolgálja Heiko Maas külügyminiszter távol-keleti körútja is. Japán máris partnernek ígérkezik.

Berlinben a kancellár eddig egyetlen szóval sem bírálta az amerikai elnök ingadozó politikáját, ehelyett ismételten az Atlanti-óceán két partja közti együttműködés fontosságát hangsúlyozta. A színfalak mögött azonban diplomáciai puhatolózás kezdődött annak felderítésére, hogy mely ország lenne hajlandó szükség esetén együttesen fellépni, ha valamelyik kormány intézkedései a nemzetközi jogba, vagy a korábban kötött világkereskedelmi szerződésekbe ütköznek, vagy ha

az Egyesült Államok vonakodik a világpolitikában vállalt eddig szerepének folytatásától, illetve Trump elnök tárgyalópartnerétől eltérően értelmezi a megállapodásokat.

Közös lépések Trump ellen

Heiko Maas német külügyminiszter ezt a formálódó együttműködést "multilateralista szövetségnek" nevezte, miután Tokióban eszmecserét folytatott Taro Kono külügyminiszterrel és Shinzo Abe kormányfővel. Mindketten partnernek mutatkoztak ebben a törekvésben, ugyanis mind Japánt, mind pedig az Európai Uniót, és ezen belül

Németországot komolyan aggasztja Kína expanziós törekvése, amely gazdasági téren már félreérthetetlenül megnyilvánul a bányakincsekben gazdag afrikai országok behálózásában.

Heiko Maas elmondta, hogy a "multilateralista szövetség" tagjai együttesen kidolgozott lépésekkel akarják ellensúlyozni Donald Trump elnök politikai irányvonalát is, amelyet a már megválasztásakor meghirdetett "Először Amerika" jelszóra alapít. Hangsúlyozta azonban azt is, hogy ezt a tervet az Európai Unió politikájához akarják igazítani. Erre utalt múlt heti nyilatkozata is, amelyben az Európai Bizottság elnökét, Jean-Claude Junckert múlt heti washingtoni tárgyalásai előtt arra biztatta, hogy határozottan lépjen fel a Fehér Házban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×