eur:
404.85
usd:
375.34
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor

Sokan választanák a diktatúrát a demokrácia helyett

Diktatúrát a mostani demokrácia helyett – ilyen alternatívát képzel el Szlovákia számára minden negyedik megkérdezett állampolgár. A lakosság harmada pedig elképzelhetőnek tartja, hogy Szlovákia kilépjen az Európai Unióból – derül ki abból a felmérésből, amelyben a demokrácia minőségéről kérdezték a szlovák lakosságot.

A politikusok nem a közérdek szolgálatában dolgoznak, gyenge a jogérvényesítés és nem büntetik az állami vagyon elherdálását – ez csupán néhány példa a többi közül, amely zavarja a szlovákiai állampolgárokat a mai demokráciában. Az erre vonatkozó felmérést a Focus Ügynökség és az INEKO, a Gazdasági és Szociális Reformok Intézete készítette. Az 1020 válaszadó több mint egyharmada úgy véli, hogy rossz a szlovák demokrácia minősége. „A válaszadók negyven százaléka úgy gondolja, Szlovákiában a demokrácia rossz vagy nyomorúságos helyzetben van, és csak 26 százalékuk véli úgy, hogy inkább jó” – magyarázta Peter Goliaš, az INEKO intézet igazgatója.

A legkevésbé elégedettek a Marián Kotleba-féle Mi Szlovákiánk Néppárt szavazói. Ezzel ellentétesen pozitívan látják a demokrácia fejlődését a kormánypárti Smer és a Szlovák Nemzeti Párt választói. A demokrácia helyzetével való elégedetlenség sok szavazót a szélsőségesség felé visz el, és a diktatúra bevezetésének gondolatára sarkallja.

„A megkérdezettek majdnem 24 százaléka egyetértene a parlamenti demokrácia megszüntetésével és a diktatúra bevezetésével. 28 százalékuk egyetértene az 1989 előtti szocializmushoz való visszatéréssel és 35 százalékuk értene egyet Szlovákiának az Európai Unióból való kilépésével” – mondta Peter Goliaš.

Az INEKO több mint nyolcvan közéleti személyiségnek, vállalkozónak is feltette a kérdést, hogyan erősítsék meg az embereknek a demokrácia iránti bizalmát. Goliaš elmondta, hogy elsőként említették a korrupciós és adócsalási ügyek alapos kivizsgálását, a közbeszerzési pályázatokat, az oktatás átalakítását, a független rendőrségi, ügyészségi és bírósági vizsgálatok megerősítését, valamint a politikusok vagyonbevallásának kérdését.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×