eur:
411.26
usd:
393.02
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília

Európa bekeményít a britekkel szemben

A britek felelősek a szigetországban élő EU-s állampolgárokat övező bizonytalanságért. Annak pedig hogy az rendezzék az EU-ban élő britek státuszát az a leggyorsabb módja, ha London aktiválja az 50. Cikkelyt és hivatalos kilépési tárgyalásokat kezd. Erről beszélt Donald Tusk az Európai Tanács elnöke.

Az EU-vezetők egyre keményebb hangnemben üzennek a Brexit-párti brit politikusoknak. Az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnöke, Donald Tusk például most megjegyezte: „semmi köze a valósághoz” a Brexit-párti brit konzervatív képviselők ötletének és ők felelősek azért a bizonytalanságért, ami a brit földön élő uniós állampolgárokat övezi.

Tusk azután tette megjegyzését, hogy 80 brit konzervatív levelet küldött Brüsszelbe, amiért „nem hagyja, hogy hivatalos tárgyalások induljanak” az EU-ban élő britek és a szigetországban élő EU-s állampolgárok státuszáról.

A levél szerint Brüsszel áll az útjában annak, hogy a felek kölcsönös megállapodásra jussanak a külföldön élők helyzetéről.

Tusk meglehetősen ironikus hangnemben válaszolva felteszi a kérdést: nem gondolják, hogy a Brexit okozza a bizonytalanságot és az aggodalmakat? Nem gondolják, hogy a félelem és kétségek eloszlatásának legjobb módja az lenne, ha Nagy-Britannia aktiválná a kilépési tárgyalások feltételének számító 50. cikkelyt a Lisszaboni Szerződésből?

Tusk mellett Angela Merkel német kancellár és más EU-vezetők is határozottan állítják, hogy nem lesznek kétoldalú „mini-alkuk” egyes kiemelt kérdésekben a britekkel.

„Az az érdekünk, hogy együtt lépjünk fel a kérdésben” – mondta Merkel, amit kommentátorok annak jeleként értékelnek, hogy Európa bekeményít a britekkel szemben.

Az egységről szóló szólamoknak némileg ellentmondani látszik Orbán Viktor magyar miniszerelnök és Beata Szydlo lengyel kormányfő novemberi londoni látogatása.

Szydlo mostani vizitjével a brit média olyan szinten foglalkozott, ahogy kelet-európai politikus esetében még soha. A látogatás során a brit és a lengyel miniszterelnök is azt mondta: minél hamarabb alkut akarnak kötni a szigetországban élő 800 ezer lengyel és az EU-ban élő britek jogairól.

Mindeközben Sadiq Khan londoni főpolgármester azt szorgalmazza, hogy a brit főváros saját hatáskörben adhasson ki munkavállalási engedélyeket külföldi dolgozóknak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×