eur:
411.25
usd:
392.68
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Hiába a kedvező adatok, a németek nem elégedettek

Hiába a kedvező adatok, a németek nem elégedettek

A német gazdaság rendületlenül fejlődik, ezt bizonyítják a legfrissebb adatok is. Idén a várt 1,5 százalék helyett közel 2 százalékkal növekszik a nemzeti össztermelés, az állás nélküliek száma pedig fokozatosan csökken. Az elmúlt hónapban 5,8 százalék volt a munkanélküliség aránya - erre az ország újraegyesülése óta nem volt példa. Ennek ellenére szó sincs arról, hogy Eldorádó lenne a mai Németország.

Angela Merkel hivatalba lépésekor egyik fő feladataként a munkanélküliség leküzdését jelölte meg. Kormányának erőfeszítéseit alighanem siker koronázta, mert míg tavaly még közel 6,5 százalék volt a munkanélküliség aránya, ezt idén októberre már sikerült 5,8 százalékra szorítani.

A foglalkoztatottság növekedésével együtt jár az adóbevételek emelkedése is, így idén az államháztartásba csaknem 4,5 milliárd euróval magasabb összeg folyik be, mint gondolták, és jövőre is jóval többre számíthat a költségvetés, mint még az év elején feltételezték.

A berlini kormány mellett működő független gazdasági tanácsadó testület, a bölcsek tanácsának is nevezett szakértői csoport idei jelentésében mégis úgy vélte, hogy szerkezeti változtatásokra lenne szükség a konjunktúra tartós biztosítása érdekében. A bölcsek szerint a kormánynak nagyobb figyelmet kellene szentelnie az oktatási és szakember-képzési rendszer továbbfejlesztésére, ami részét képezhetné az állami beruházásoknak, a magánberuházások ösztönzése céljából pedig módosítani kellene a vállalati adózás és a személyi jövedelemadó rendszerét, a nyugdíjkorhatárt viszont a várható élettartam növekedéséhez kellene alakítania.

Azonban nemcsak a kormány tanácsadó testülete emel kifogásokat, hanem a németek zöme sem elégedett, ugyanis egy nemrég végzett közvélemény-kutatás szerint a munkavállalók csaknem 40 százaléka úgy érzi, hogy nincs méltóképpen megfizetve.

A Frankfurter Allgemeine Zeitung című napilap a német statisztikai hivatal egy nemrég készült felmérése alapján pedig arról számolt be, hogy mind többen tartanak az elszegényedéstől. A tanulmány szerint a jövedelmi szegénység azt jelenti, hogy az érintett személy nettó havi jövedelme nem éri el a lakosság egészére jellemző jövedelmi középérték 60 százalékát. Ez tavaly az egyszemélyes háztartás esetén 1033 euró, kétgyerekes család esetén 2170 euró volt. Ebből kiindulva a Németországban élők 16,7 százaléka él szegénységben, ami elmarad a közel 17,5 százalékos uniós arány mögött.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×