Az iraki Moszul ostromára készülő iraki kormányhadsereget támogató síita milíciák nemcsak támadó feladatot kaptak – írja a Guardian. Blokkolniuk kell a nyugatra vezető utakat, hogy az esetleg menekülésbe fogó Iszlám Állam harcosok ne tudjanak Szíria felé menekülni.
A brit lap elemzése szerint a milíciák Irán céljait szolgálják. És az a tény, hogy nem lesznek élcsapat az ostromban lehetővé teszi, hogy segítsenek megvalósítani Teherán álmát – azt, hogy befolyási övezetet szerezzen Irakon és Szírián át egészen a Földközi-tengerig.
Irán az utóbbi évtizedben soha nem volt olyan közel célja megvalósításához, mint most. „Nagyon keményen dolgoztak rajta. Egyrészt a büszkeségük hajtja őket, másrészt a gyakorlatiasság. Képesek lesznek szabadon embereket és árukat mozgatni a Földközi-tenger és Teherán között, olyan útvonalakon, amelyeket saját erőik is szövetségeseik tesznek biztonságossá a számukra” – mondta a brit lapnak egy, a kérdést figyelemmel kísérő európai illetékes.
A korridor 2014 óta „épül” és iraki arab, iraki kurd és szíriai kurd területeken át, a most hatalmas pusztítást megélő Aleppón át halad a tenger felé.
A térség ellenőrzését Irán barátai és ellenségei szeme láttára veszi át – teszi hozzá a brit újság.
Ez különösen aggasztja Törökországot, amely tart az irániak és a kurdok, többek között az Ankara esküdt ellenségének számító Kurd Munkáspárt, a PKK közeledésétől.
A terv végrehajtását magas rangú illetékesek hangolják össze Teheránban, Bagdadban és Damaszkuszban az iráni külpolitikában kulcsszerepet játszó Forradalmi Gárda al-Kudsz egységével. Ezt Kasszem Szulejmani tábornok irányítja, aki maga is részt vett parancsnokként a szíriai és iraki háborúban.
A korridorépítés megváltoztatja a térség etnikai és demográfiai összetételét – és ezt már látni is lehet Irak központi és Szíria északi részén.
A Guardian szerint Irán szövetségeseinek egy része fel sem fogja, hogy mi történik.
A korridor ott indul, ahol Irán az iraki háború idején síita csoportok révén gerillaháborút folytatott a megszálló amerikai erők ellen. A befolyása alatt lévő milíciák most az Iszlám Állammal csapnak össze.
Ironikus módon azóta, hogy az amerikaiak visszatértek Irakba, hogy a dzsihadisták ellen harcoljanak, egykori ellenségeiknek is biztosítanak légi támogatást – jegyzi meg a Guardian.
A korridor nyugati vége felé Irán 6000 vele szövetséges milicistát vonultatott fel Kelet-Aleppo ostromához. Az irániak tervezett folyosója a sokat szenvedett Homsz városán keresztül a Földközi-tenger partján elterülő, és az oroszok által biztosított, stabilan az Aszad-rendszer kezén lévő Latakiánál érne véget. Amerikai diplomaták is elismerték, hogy a korridor létrehozása stratégiai győzelem lenne Irán számára, ami aggodalommal kell, hogy eltöltse szövetségeseiket.