eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Nemzetegyesítő szónoklatot tartott Theresa May

Szerdán délben, Birmingham-ben, a brit kormányzó Konzervatív Párt konferenciájának záróaktusaként, háromnegyed órás beszédet tartott Theresa May miniszterelnök. A beszéd foglalkozott a Brexittel, de ennél bővebb terjedelemben taglalta, hogy az új helyzetben miként újulhat meg Nagy-Britannia.

Ami a brit kormányzó Konzervatív Párt új arculatát illeti, Theresa May miniszterelnök arról szólt az ez évi pártkonferenciát záró beszédében, hogy a konzervatívok erősíteni kívánják az értékekre, az igazságosságra és a lehetőségekre alapozott, középutas politikájukat.

A brit miniszterelnöknek volt néhány megrovó szava azokhoz, akik a patriotizmust "ízléstelennek", a túlzott mértékű bevándorlástól való félelmet pedig "provinciálisnak" tartják.

A világ természetesen a Brexitről szóló miniszterelnöki kijelentésekre figyelt leginkább.

Előzőleg a brit pénzügyminiszter "hullámvasút" jellegű várható gazdasági fejleményekről beszélt a konferencián, Theresa May pedig egy keddi nagyinterjúban a "megteendő rögös útról." Valahányszor azt kérdezte tőle az interjút készítő belpolitikai kommentátor, hogy aggódik-e a Brexit-kilátások miatt, Theresa May az Európai Uniós országokkal kötendő megállapodások sikerességének fontosságára terelte a szót.

A miniszterelnök asszony tisztában van azzal, hogy a teremben túlnyomórészt brexitisták ülnek, fenntartja, hogy "a Brexit az Brexit", annak ellenére, hogy a konferencia csarnok bejáratánál egy Brexit-ellenes tüntető jókora uniós lobogóval fogadta.

A Brexitről Theresa May már a pártkonferencia első napján is szólt, és most megerősítette, hogy a kormánya kilépési folyamatot 2017 márciusa előtt hivatalosan megindítja. Közben az Európai Unió parlamenti ülésén a Brexit-tárgyalások felügyeletével megbízott Guy Verhofstadt arról beszélt, hogy ezeket 2019-ig feltétlen be kell fejezni.

A konferencia záróbeszédben szó volt arról is, hogy az Egyesült Királyság egységét meg kell őrizni. Theresa May itt a skóciai függetlenedésre gondolt, és hangsúlyozta, hogy az elszakadás ellen harcolni fog.

"Van tervünk a Brexit végrehajtásához? Van. Van kitartásunk a terv végrehajtásához? Van."- tette fel és válaszolta meg e kérdéseket beszédében Theresa May. Nehéz tárgyalások lesznek, nem mindig nyilvánosak. A lényeg a teljes szuverenitás visszaszerzése. És a Brexit utáni Nagy-Britannia a szabadkereskedelem bajnoka lesz, de a bevándorlás szabályozásának jogát fenntartja.

A Brexit megszavazása a változás melletti kiállás, csendes forradalom volt - mondta a brit miniszterelnök - egy nemzedék kapott nem mindennapi feladatot, és ennek a teljesítésén fog munkálkodni. Itt. Nagy-Britanniában. Lényegtelen, hogy ki milyen bőrszínű vagy vallású, a lényeg, hogy munkájával az ország jövőjét építse.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×