A szlovák miniszterelnök az orosz fővárosban tartott kétoldalú találkozó során arra is kihasználta az alkalmat, hogy támogatást szerezzen Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter ENSZ-főtitkárrá való megválasztásához. „Újra elmondtuk, amit már többször kijelentettünk. Szeretnénk, ha betartanák azt a szabályt, hogy az ENSZ új főtitkárát Közép- vagy Kelet-Európából válasszák, Szlovákia pedig kiváló jelöltet ajánl fel erre a posztra“ – mondta Robert Fico.
A Szlovákia és Oroszország közötti tárgyalásokon a két ország közti kereskedelem csökkenéséről is szó esett, amelyet az Oroszországra kirótt uniós szankciók idéztek elő.
A kölcsönös gazdasági kapcsolatokat mindkét vezető egy sürgős szlovák-orosz kormányközi bizottság összehívásával keltené újra, amelyet már 2017 januárjában megtarthatnak.
„Együttműködünk önökkel, mint az unió soros elnökével. Szeretnénk javítani a kereskedelmi kapcsolatok helyzetén. Az Európai Unió és Oroszország közötti kereskedelmi forgalom a felére csökkent“ – nyilatkozta az orosz elnök.
Pozsony számára különösen fontos az is, hogy mi lesz a további sorsa a tervezett Nord Stream 2 gázvezetéknek, amely gazdaságilag nem lenne előnyös Szlovákia szempontjából, mivel elkerülné az országot. A gázvezetékkel kapcsolatos valós döntés Németország és Oroszország kezében van.
Robert Fico szerint országa évi 800 millió eurót veszítene, amennyiben megszűnne az orosz gáz Szlovákián áthaladó szállítása. „Ha az Észak Áramlat 2 nem készül el, akkor a Szlovákián keresztüli szállítási kapacitás változatlan marad. Ha mégis elkészül, akkor érdekel, hogy ezt a kapacitást a jövőben miképp használjuk ki” – vetette fel Fico. Kérdéses továbbá az is, hogy a gázvezeték megépülése anyagilag jövedelmező lenne-e a beruházók számára.
Putyin és Fico megállapodást kötöttek, hogy a tudományos élet területén is fenntartják az együttműködést. Moszkva megígérte, hogy ösztöndíjakat nyújt a szlovák atomfizikusoknak, és folytatódni fog a hallgatók csereprogramja is.