eur:
412.92
usd:
390.86
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Jön az amerikai-kínai kereskedelmi háború?

Az amerikai kongresszusi képviselők nagy többséggel jóváhagyták azt a törvényt, amely megbünteti Kínát, amiért "alulértékeli" nemzeti valutáját. A jüant árfolyama kedvelt téma az amerikai politikusok körében, akik közül sokan azt mondják: Peking így amerikai munkahelyeket vett el.

Az amerikai törvényhozás a jüan árfolyamának emelésére akarja kényszeríteni Kínát most elfogadott törvényével. A jogszabály értelmében kereskedelmi szankciókat lehet bevezetni az olyan partnerekkel szemben, akik "manipulálják" valutájuk árfolyamát. Az olcsó jüan olcsó kínai exportot jelent, amit sok amerikai politikus úgy fordít le: olcsóbb Kínában gyártani, mint otthon, és így az elmúlt évtizedben kétmillió amerikai munkahely Ázsiába vándorolt.

A javaslat most a Szenátus elé kerül, de az csak a novemberi választások után foglalkozik majd vele. Ha a szenátorok, majd Barack Obama elnök is rábólint a törvényre, akkor a kínai termékeket büntető importvámmal sújthatják a jövőben.

A törvény nem említi Kínát név szerint, hanem az olyan országokat, amelyek jogtalan kereskedelmi előnyök érdekében manipulálják pénzük árfolyamát. Egyértelmű azonban, hogy a lépés ki ellen irányul. Washington azt szeretné, ha Peking engedné, hogy a jüan árfolyama szabadabban változhasson.

Egyes közgazdászok azt állítják, hogy a kínai pénz 40 százalékkal érne többet, ha szabad lenne az árfolyam. Az Obama-kormányzat hónapokon át ismételgette Kínának, elégedetlen a valuta-probléma miatt, úgy tűnik, a Kongresszus most elveszítette türelmét.

Kína a Kereskedelmi Világszervezet szabályainak megsértésével vádolta meg a képviselőket, de nem helyezett kilátásba ellenintézkedést.

A brazil pénzügyminiszter a napokban elismerte: a különböző országok csendes valutaháborút folytatnak, hogy fenntartsák versenyképességüket. Egyre több tőke és befektetés áramlik a gyorsan növekvő ázsiai és latin-amerikai országokba. Ha Kína nem lép a jüan ügyében, akkor ezek az államok is megpróbálhatják alacsonyan tartani saját valutájuk árfolyamát.

Kína azt mondta: Amerikában van a gond, az ottani kormány és a polgárok túl sok hitelt vesznek fel. Peking amiatt is tiltakozik, hogy az amerikaiak továbbra is tiltják a kínai csirkehús bevitelét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×