eur:
412.9
usd:
390.49
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Miért kell segélyezni Kínát?

Kína dollár milliárdokat költött a 2008-as olimpiára, embereket küldött a világűrbe, és dinamikusan nő a gazdasága. Ugyanakkor évente két és félmilliárd dollár külföldi segélyt kap. Egyre több országban teszik fel azonban a kérdést, miért?

"A jótékonyság otthon kezdődik" - tartja az angol közmondás, és a pénzügyi válság után a nyugati világ eddig többé-kevésbé adakozó államaiban is gyakran teszik fel a kérdést, miért kell külföldre adni, ha otthon is sok a nélkülöző?

Miközben Kína nagyságrendekkel gyorsabban növekszik, mint a fejlett ipari országok, továbbra is segélyre szoruló, fejlődő országnak mondja magát, főleg, ha a klímaváltozást elősegítő szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésről van szó.

Az utóbbi hónapokban Németország és Nagy-Britannia is elkezdte visszafogni a juttatásokat. Japán pedig - amely idáig szomszédja legnagyobb segélyezője volt, és amellyel az utóbbi hetekben csúnya határvitába keveredett - már két éve nem ad kedvezményes hiteleket Kínának.

Peking el akarta kápráztatni a világot a 2008-as olimpiával, de ennek eredménye lett az is, hogy nyugaton egyre kisebb az adakozókedv irányában. A költségvetési megszorításokat bejelentő brit kormány például jövő márciusra leállítja Kína segélyezését.

Peking 2007-2008-ban 2,6 milliárd dollárt kapott a donoroktól, derült ki az OECD adataiból. A 10-szer kisebb átlagjövedelmet produkáló Etiópia ennek az összegnek csak a kétharmadához jutott. Igaz, ha a lakosság arányában nézzük a segélyt, akkor Kína kevesebbet kap, mint mások.

Japán évi 1,2 milliárd dollárt ad, Németország, Franciaország és Nagy-Britannia ennek körülbelül a felét. Az Egyesült Államok mindössze 65 milliót juttatott 2008-ban a biztonságos atomenergiát, egészségügyi ellátást és katasztrófa-elhárítást célzó programokra, valamint az emberi jogok védelmére. Az amerikai segély az 1989-es, Tienanmen téri katonai megtorlás miatt ilyen alacsony.

Peking évi másfélmilliárd dollárhoz jut a Világbanktól. De miért, ha hatalmas léptekkel fejlődik gazdasága? - teszik fel egyre többen a kérdést. A Kínai Kereskedelmi Minisztérium válasza az, hogy vidéken még mindig 200 millió ember él szegénységben, és pénz kell a környezetvédelmi és energiahatékonysági programokra is.

A kritikusok megjegyzik, annak ellenére, hogy az országot a kommunista párt irányítja, hatalmasak a vagyoni különbségek. Az Egyesült Államok után Kínában él a legtöbb milliárdos, az átlagjövedelem azonban évi 3600 dollár.

Kutatók megjegyzik: a világ több mint egymilliárd, szegénysorban élő emberének háromnegyede a Kínához hasonló, közepesen gazdag országokban él. 20 éve még a világ szegényei szinte mind szegény országokban éltek. Az, hogy most sokan már gazdagabb országok polgárai, felveti a kérdést: ki segélyezze őket, a saját országuk, vagy a külföld?

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×