eur:
412.9
usd:
390.44
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Külföldi kormány áll a hackertámadás mögött?

A maga nemében egyedülálló számítógépes vírus fertőzte meg az iráni buseri atomerőmű rendszereit. A féregvírust arra tervezték, hogy infrastrukturális létesítmények működését befolyásolja. Szakértők arra gyanakodnak, hogy kifejezetten Irán volt a célpont, és egy külföldi kormány állhat a támadás mögött.

Az iráni atomenergia-ügynökség közölte, hogy az úgynevezett Stuxnet-kóddal küzd. A féregvírus az ipari létesítmények irányítórendszereit, például a hőérzékelőket és hűtőberendezéseket befolyásolja.

A Stuxnetet néhány hónapja fedezték fel: a vírus a Siemens által tervezett ipari rendszereket, így olajvezetékeket, elektromos hálózatokat és atomerőműveket fertőz meg. Siemens-rendszer működik a buseri erőműben, amelyet orosz segítséggel építettek fel az irániak.

A szakértők egy része óvakodott attól, hogy megerősítse: Irán volt a célpont, mivel a Stuxnetet Indonéziában, Pakisztánban és Indiában is felfedezték. Az iszlám köztársaságban ugyanakkor aránytalanul gyakran fordul elő - a fertőzések 60 százalékát itt regisztrálták -, ezért mások úgy vélik: az iráni atomprogram volt a célpont. Az Egyesült Államok és Izrael azzal gyanúsítja Teheránt, hogy polgári atomprogramja mellett nukleáris fegyverhez próbál jutni.

A féreg a Windows operációs rendszer kiskapuit kihasználva képes megtámadni az olyan számítógépeket, amelyek biztonsági okokból zárt hálózatra vannak kapcsolva és nem csatlakoznak rá az internetre. A vírus a számítógépekbe dugott USB-meghajtókon keresztül terjed tovább, és azokat a szoftvereket keresi, amelyek a létesítmény vezérlését végzik. Mivel a kód igen bonyolultnak tűnik, szakértők úgy vélik, hogy egy külföldi kormány állhat az azt kidolgozó hekkerek mögött.

Az iráni atomenergia-ügynökség tagadta, hogy a vírus komoly károkat okozott volna, ám a múlt héten mérnökeik tanácskozásra gyűltek össze - ez pedig arra utalt, hogy komolyan veszik a problémát. Mahmud Liai, az Ipari és Bányaügyi minisztérium illetékese azt mondta: 30 ezer számítógépet fertőzött meg a Stuxnet, és ez azt jelenti, hogy "elektronikus hadviselés folyik Irán ellen".

A New York Times megjegyezte, hogy 2009-ben Bush egykori amerikai elnök olyan titkos programot hagyott jóvá, melyek célja az iráni atomprogramot kiszolgáló elektronikus rendszerek aláásása volt. A titkos programot az Obama-kormányzat idején kiterjesztették - állítja a lap.

Az egyik módszer az lehetett, hogy az urándúsításhoz importált külföldi berendezések működését szabotálták. A washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Kutatások Intézete egyik vezető számítógépes-hadviselés szakértője, James Lewis azt mondta: Amerika mellett az izraeliek, a britek, a franciák, a németek és az oroszok, vagy a kínaiak lehetnek azok, akik kidolgozták a vírust. Szakértők ugyanakkor megjegyzik: a buseri erőmű nem játszhat szerepet a gyanított iráni katonai atomprogramban, a dúsítással foglalkozó natanzi létesítmény viszont jóval gyanúsabb.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

Szájer József: a gondolataimat mostantól elmondom, de nem térek vissza a hivatásos politizáláshoz

A politika egy bizalmi műfaj, és ezt a bizalmat én eljátszottam, viszont gondolkodóként talán tudok olyanokat mondani még, ami figyelemre méltó, és ami esetleg érdekes lehet – mondta Szájer József, a Szabad Európa Intézet igazgatója, a Fidesz korábbi európai parlamenti képviselője. Az InfoRádió Aréna című műsorában kifejtette, hogy miként reformálná meg az Európai Uniót és arról is beszélt, milyen változást hozhat Donald Trump elnöksége.

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.28. csütörtök, 18:00
Demeter Szilárd
a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×