eur:
412.88
usd:
390.86
bux:
79034
2024. november 27. szerda Virgil

Kényszer-áramszünetek a károsanyag-kibocsátás ellen

A dinamikusan növekvő gazdaság miatt Kína nem tud eleget tenni saját energiahatékonysági célkitűzésének - ennek eredményeként az elmúlt hetekben majdnem egész napos áramszünetek sújtották a lakosságot az egyik tartományban, és több engergiafaló gyár is leállt.

A kínai gazdaság több mint tíz százalékkal nőtt az elmúlt negyedévben, a növekedés viszont - amit ráadásul a gazdaságélénkítő program is megtámogatott - azt eredményezte, hogy idén Kína távolabb került energiahatékonysági célkitűzéseinek megvalósításától. Az eredmény: rendszeresen ismétlődő áramszünetek a nyár folyamán a legiparosodottabb tartományokban.

Az év végén lejáró ötéves terv szerint 2006-hoz képest húsz százalékkal kell csökkenteni az úgynevezett gazdasági egységekre jutó energiafelhasználást Kínában. A helyi hatóságok úgy próbálták megvalósítani a célt, hogy több helyen áramszüneteket vezettek be.

Hepej tartomány egyik járásában gyakran napi 22 órás áramkimaradás volt, még kórházak is szolgáltatás nélkül maradtak. A helyi lakosoknak azt tanácsolták, vegyenek gyertyákat, és a hatóságokat úgy tűnik nem zavarta, hogy rendszeresen megromlott az étel a hűtőszekrényekben. A hónap elején végül a pekingi hatóságok utasítására visszaálltak a normális áramellátásra és bocsánatot kértek a lakosoktól. A takarékossági célkitűzés megvalósításához azonban nem jutott közelebb az ország.

A Világbank becslései szerint Kína kétszer annyi energiát használ fel egy, a gazdasági termelést kifejező egység előállításához, mint az Egyesült Államok, Japán, vagy más gazdaságok. A tavalyi év végére a hatalmas ország közel került célja megvalósításához - a húsz százalékos célhoz képest 14,5 százalékos takarékosságot sikerült megvalósítani egy sor kiöregedett acélmű és más gyár bezárásával.

Idén, a gazdasági válság nyomán életre hívott élénkítő program megindításával, az acél- és cementigényes építési projektek felfuttatásával azonban ismét romlott az energiahatékonyság. Peking további, több mint kétezer gyárat záratott be és revizorokat küldött a tartományokba, hogy felmérjék az energiahatékonyságot.

Környezetvédelmi nyomásgyakorló csoportok, mint például a kínai Greenpeace, üdvözlik a magas szén-dioxid-kibocsátást produkáló és energiaigényes üzemek bezárását, de figyelmeztetnek, hogy a lakosságot sújtó durva intézkedések helyett másképp kell az embereket takarékosságra ösztönözni. Sürgetik az energiatarifák módosítását és a hosszú távú tervezést.

Egyes helyeken az áramszünetek nyomán nem esett vissza energiafelhasználás, és így a szén-dioxid-kibocsátás. A Pekingtől délnyugatra fekvő, és huzalokat előállító Anpingban például a cégek saját generátorokat vettek.

Kína, a világ legnagyobb üvegházi gáz kibocsátója - számára az energiahatékonyság több szempontból is fontos: szeretné javítani a környezet minőségét, csökkenteni függését a külföldről hozott energiahordozóktól, és céljai betartásával erősítené pozícióit a klímaváltozásról szóló nemzetközi tárgyalásokon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Ma van a magyar véradók napja – egy kis segítséggel akár életeket is menthetünk

Ma van a magyar véradók napja – egy kis segítséggel akár életeket is menthetünk

Az Országos Vérellátó Szolgálat és a magyar kormány mindenkit arra buzdít: ha megfelel a feltételeknek és megteheti, adjon vért. Az önkéntes véradók megbecsülésére november 27-én tartják a magyar véradók napját. Az Országos Vérellátó Szolgálat szakmai főigazgató-helyettese az InfoRádióban elmondta: az ünnepek között is nagy szükség van a véradásra, ezért a december 27-ei munkaszüneti napon is kinyit minden vérellátó.

Nógrádi György: Donald Trump hivatalba lépésével új világ jön, talán biztonságosabb is

Donald Trump második elnökségének kezdetéről, az Egyesült Államoknak Európával kapcsolatos várható álláspontjáról, az orosz–ukrán háború lehetséges gyors lezárásáról, az USA Kína-politikájáról és a német belpolitikáról, a nagyjából három hónap múlva esedékes választás esélyeiről is beszélt Nógrádi György egyetemi tanár, biztonságpolitikai szakértő az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.27. szerda, 18:00
Szájer József
a Szabad Európa Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×