A családtagok és egy amerikai székhelyű, kínai jogvédő szervezet szerint a múlt héten váratlanul meghalt otthonában az iPhone-t és más cégek laptopjait gyártó Foxconn egyik 27 éves mérnöke, Li Jan. A család szerint a fiatalember egy hónapja folyamatosan éjszakai műszakban dolgozott, néha megállás nélkül 24 órán át. Az öngyilkossági botrányban érintett Foxconn-üzem tulajdonosa, a tajvani Hon Hai Precision Industry közleményében azt állította, hogy az eset nem a munkavégzéssel függ össze.
Korábban azonban 10, Kína vidéki területeiről bevándorolt fiatal munkás vetett véget életének a gyárban. Ennek nyomán az Apple és a Dell is vizsgálatot kezdett. Steve Jobs, az Apple vezérigazgatója "felkavarónak" nevezte a tragédiákat, de állítja: a gyár nem olyan hely, ahol kizsákmányolják a munkásokat.
A kínai gyárban történtek némileg árnyékot vetettek az Apple új táblagépe, az iPad sikerére - bár bojkottot senki sem hirdetett és máris több millió darab kelt el belőle. Az Apple közben a Microsoft elé lépve a világ legnagyobb technológiai vállalatává vált.
Jobs szavainak némileg ellentmond, hogy a dél-kínai gyárban azonnali, 30 százalékos fizetésemeléssel akarják kompenzálni a dolgozókat. A korábbi elképzelés még arról szólt, hogy csak 20 százalékkal növelnék a béreket. Az eddigi 130 dolláros fizetés így 170 dollárra ugrik majd.
"Reméljük, hogy ezzel sikerül javítani a dolgozók életkörülményeit, és lehetőségük nyílik, hogy több szabadidejük legyen, ami jó az egészségüknek" - mondta egy neve elhallgatását kérő cégvezető.
A Foxconn sencseni gyárában az év folyamán tíz dolgozó ugrott ki a munkásszállás ablakán. Az öngyilkosságok ráirányították a figyelmet az általában alacsony fizetésért és hosszú műszakokban dolgozó kínai gyári munkások helyzetére.
A Foxconnhoz hasonlóan a Honda autógyártó is jelentős fizetésemelésre kényszerült dél-kínai gyárában, ahol csak azzal tudta leállítani a sztrájkot, hogy 24 százalékkal magasabb béreket ajánlott a dolgozóknak.
Ezért állt le a Déli pályaudvar