Az első komoly reakció Michel Barnier, az Európai Unió belső piacaiért felelős francia biztosa részéről érkezett, aki néhány napja egy saját, európai ügynökség létrehozását helyezte kilátásba, úgy vélte ugyanis, hogy a három legnagyobb társaság, a Görögországot elsőként leminősítő Standard & Poor's, valamint a Moody's és az amúgy részben egy francia cég által tulajdonolt Fitch működése nem eléggé átlátható.
Michel Barnier az egyik francia rádiónak nyilatkozva azt mondta: meglepte a görögök adósosztályzatának "brutális" leminősítése, a Nemzetközi Valutaalap francia elnöke, Domininique Strauss-Kahn pedig nemes egyszerűséggel úgy vélte, nem kell hallgatni a minősítő ügynökségekre, a legnagyobb francia szakszervezet elnöke pedig "magánmilíciáknak" nevezte őket.
A pénzpiacokat felügyelő francia szervezet elnöke ennél kissé bőbeszédűbben nyilatkozott, mondván, elvárja az ügynökségektől, hogy ugyanolyan objektivitással viszonyuljanak a szuverén államokhoz, mint az amerikai bankokhoz. "Amint ezt megteszik, azt mondom, rendesen végzik a munkájukat" - tette hozzá Jean-Pierre Jouyet.
A megjegyzés természetesen arra hivatott emlékeztetni, hogy ugyanezek az ügynökségek az utolsó pillanatig teljesen megbízhatónak minősítették azokat az utólag "rothadnak" nevezett amerikai pénzügyi termékeket, amelyek aztán a gazdasági válság kirobbanását előidézték, és ezt a tényt az elemzők zöme azóta is a fejükre olvassa.
Ezért állt le a Déli pályaudvar