A német kivitel a múlt évben csaknem 20 százalékkal csökkent, az Európai Unión belül mégis több tagállam úgy véli, hogy Berlin uniós partnereinek kárára jut előnyökhöz a nemzetközi piacokon. Ezt leghatározottabban a francia pénzügyminiszter fogalmazta meg.
Christine Lagarde a Financial Times című gazdasági lapnak adott interjúban a hazai kereslet ösztönzésére szólította fel a német ipar vezetőit, egyben pedig úgy vélte, hogy a viszonylag alacsony munkabér miatt a német terméket külföldön előnyös áron kínálják.
A francia pénzügyminiszter szerint a kereskedelmi többletet kimutató országoknak hatékonyabban kellene azon országok támogatására sietni, amelyek súlyosbodó államadóssággal küzdenek. Mint Christine Lagarde fogalmazott, Németország az ezredforduló óta jelentősen javította versenyképességét, amit főleg a termelési költségek leszorításával ért el, azonban nem biztos, hogy ez tartós megoldásnak kínálkozik, és valamennyi uniós tagállam számára hasznos módszernek ígérkezik.
Mindezt kiegészíti a Bild Zeitung diplomáciai forrásokat idéző jelentése, amely szerint más, gazdasági nehézségekkel küzdő uniós országok is saját versenyképességük javítása érdekében a német gazdasági reformok visszafogását sürgetik.
A kancellár - szóvivőjén keresztül - visszautasította az állításokat és hangsúlyozta, hogy a német termékek versenyképessége nem a kormány beavatkozásának az eredménye és rámutatott arra, hogy nem mesterséges, felülről elrendelt intézkedésekre van szükség, hanem arra, hogy az Európai Unión belül együttes erőfeszítéssel munkálkodjanak a valamennyi tagállamot érintő gazdasági fellendülésen.
Újfajta bűncselekménytípus jelent meg Ferihegyen, léptek a rendőrök