eur:
389.14
usd:
363.49
bux:
68169.45
2024. május 2. csütörtök Zsigmond
Nyitókép: Pexels.com

Szomorú hír a világ óceánjairól

Az óceánok hőmérséklete 2023-ban - immár az egymást követő ötödik évben - ismét rekordmeleg volt, és a felmelegedés tendenciája akkori is folytatódik ebben az évszázadban, ha mérséklődik az üvegházhatású gázok kibocsátása - állítja az Advances in Atmospheric Sciences című folyóiratban csütörtökön közzétett tanulmány.

Az éves jelentésben, amelynek elkészítésén 17 kínai, egyesült államokbeli, új-zélandi, olasz és francia kutatóintézet tudósaiból álló nemzetközi csoport dolgozott, megállapították, hogy a világ óceánjainak hőmérséklete tavaly rekordszintre emelkedett, és ezzel a tengerek felmelegedése már ötödik éve döntött rekordot.

Cseng Li-csing, a tanulmány vezető szerzője, a Kínai Tudományos Akadémiához tartozó Légkörfizikai Intézet kutatója elmondta, hogy az óceánok felmelegedése kulcsfontosságú a klímaváltozás adatainak követésében, mivel a globális hő több mint 90 százalékát az óceánok nyelik el.

"Az óceánok szabályozzák, hogy milyen gyorsan változik a Föld éghajlata. A bolygó múltjával vagy jövőjével kapcsolatos kérdésekre a válaszokat az óceánokban lehet megtalálni"

- mondta Cseng.

A tudós hozzátette: a szintén rekordmeleg 2022-höz képest a Föld óceánjainak a felszíntől kétezer méteres mélységig terjedő rétege nagyobb mennyiségű hőt nyelt el, mint ami "2,3 milliárd olimpiai úszómedence vizének felforralásához lenne szükséges".

A tanulmány szerint 2023-ban az óceánok globális átlagos felszíni hőmérséklete az előző évhez képest 0,23 Celisus fokkal emelkedett.

A kutatás azt is megállapította, hogy azokban a térségekben, ahol az óceánok vize magas sótartalmú volt, nőtt a sókoncentráció, ahol pedig alacsony volt, ott csökkent. Hozzátették, hogy ez a tendencia szintén öt éve megfigyelhető.

A kutatók arra figyelmeztettek, hogy

a felmelegedő óceánokban csökken az oxigén mennyisége, és az elnyelhető szén-dioxid mennyiség is, ami súlyos következményekkel jár az óceánok ökoszisztémájára.

A felmelegedő óceánok emellett az időjárást is befolyásolják, az atmoszférába kerülő extra meleg és nedvesség nagy esőzésekkel, széllel és áradásokkal járó viharokat okoz.

A tudósok szerint az óceánok felemelegedése ebben az évszázadban visszafordíthatatlan folyamat, és ezen az sem tudna változtatni, ha jelentősen csökkenne a légkörbe kerülő üvegházhatású gázok mennyisége.

Ennek megfelelően nem elegendő a karbonkibocsátás korlátozása, és a megújuló energiák használatának növelése, hanem a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásra is koncentrálni kell - hangsúlyozta Cseng.

Címlapról ajánljuk

Továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.02. csütörtök, 18:00
Könnyid László
a Magyar Turisztikai Ügynökség főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×