eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Édesvízi medúza (Craspedacusta sowerbyi) a Középbánya-tóban Salgótarján közelében 2012. augusztus 21-én. A néhány centiméteres, átlátszó, emberre ártalmatlan állatok a magasabb vízhőmérséklet, valamint a jó vízminőség miatt jelentek meg a tóban.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Figyelem, előjöttek a Duna édesvízi medúzái

Évről évre mindig döbbenetet kelt, amikor a kontinentális éghajlatú Európa vizeiben is megjelennek a medúzák. Most hétvégén a Duna ausztriai szakaszán okozott meglepetést az édesvízi medúzák felbukkanása.

Nadja Hahn osztrák újságíró a bécsi Kuchelauhoz tartozó kikötőben a múlt hétvégén medúzákat látott, ami megdöbbentette - adta hírül a Ripost.

A bejegyzés kapcsán az oe24.at nevű osztrák hírportál és a Kronen Zeitung is utánajárt annak, hogy a történtekben nincs semmi hihetetlenül szokatlan, mivel számos olyan medúzafaj ismert, amely a tenger helyett édesvízben él, és ezek közül az élőlények közül ma már több Közép-Európában is honos.

A horgaszat.hu összeállítása szerint az édesvízi medúza Magyarországon is előfordul. Apró termetű, néhány centiméteres, átlátszó, medúza formájú élőlényekről van szó, amelyek lüktető mozgással úsznak a vízben. Általában a kristálytiszta vízben lehet rájuk bukkanni. Az édesvízi medúzák nem őshonosak Európában. Valamikor az 1920-as évek elején Délkelet-Ázsiából kerültek a kontinensre, valószínűleg úgy, hogy akváriumból valamilyen természetes vízbe jutottak vagy az állatok, vagy a petéik.

Ezek az állatok egyáltalán nem jelentenek semmiféle veszélyt az emberre. Rendelkeznek ugyan apró, mikroszkopikus méretű csalánsejtekkel, amelyben méreganyag van, de ezek csak egysejtű, egészen apró szervezetekre veszélyesek, úgyhogy

az ember akár nyugodtan kézbe is foghatja őket, semmi baja nem lesz tőlük.

Magyarországon előforduló populációik általában kavicsbányatavakban és a folyók holt medreiben szoktak megjelenni nagy tömegben.

Az édesvízi medúzákkal Magyarországon elsősorban

  • a Szigetközi-Dunán,
  • a Mályi-tóban,
  • az Omszki-tóban,
  • Gyékényesen,
  • a Kis-Tokaji tóban,
  • a Palatinus-tóban,
  • a Dorogi-tóban és
  • a Dráván lehet találkozni,

de a víz hőmérsékletétől függően gyakorlatilag az ország egész területén bárhol felbukkanhatnak a tiszta vizekben.

Átlagos méretük hazai vizeinkben 2-4 centiméter, és szaporodásuk csak 22 Celsius-fokos vízhőmérséklet felett indul meg.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×