eur:
413.95
usd:
396.77
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay.com

Szakértő: nem mindegy, milyen a lázunk

Kardics Kinga infektológus szakorvos szerint ha hosszan fennmarad a szervezetnek ez a védekező állapota, kivizsgálás szükséges.

A láz része az immunrendszer összehangolt működésének, testünk természetes védekező reakciója a különböző gyulladások, fertőzések ellen – olvasható a Semmelweis Egyetem KliniKaland című ismeretterjesztő sorozatának legújabb, a lázról szóló epizódjában.

Kardics Kinga, a Semmelweis Egyetem I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika infektológus szakorvosa szerint a láz általános jelenség gyermekkortól idős korig, de fontos a hátterének ismerete, így azt is lényeges tudni, hogy mikor és hogyan kell csillapítani.

"Sokan az ellenségüknek tartják a lázat, mert fázik a lábunk, az ízületeink, úgy érezzük magunkat, mintha veszélyben lennénk; de ez egy hosszú folyamat, ami tulajdonképpen a szervezet immunregulációja függvényében alakul ki, és ennek a csillapítása gyógyszeresen vagy fizikális módszerekkel egyaránt megtörténhet" – ecsetelte Kardics Kinga az InfoRádióban.

A láz oka az esetek döntő többségében tehát valamilyen gyulladás, fertőzés következtében kialakuló állapot, de ha a lázas állapot elhúzódik vagy vissza-visszatér, felmerülhet más ok is, valamilyen alapbetegség, immunológiai háttér, daganatos betegség is szóba jöhet, ezért az elhúzódó láz kivizsgálást igényel lázambulancián vagy más belgyógyászati rendelésen.

A kórokozók számára ugyanakkor a magas testhőmérséklet nem elviselhető, és ilyenkor beindulnak olyan mechanizmusok is, amelyek elpusztítják a szervezetben lévő kórokozókat. Ebből adódik, hogy a láz – mint az infektológus szakorvos fogalmazott – "hasznos jelenség".

Megjegyezte:

kisgyerekek, csecsemők, valamint idősek, krónikus betegek esetében a nagyon magas, 39-40 fokot meghaladó láz elesettebb állapotot okozhat, ilyenkor indokolt lehet a gyógyszeres lázcsillapítás.

A lázgörcsről külön beszélt: az átmeneti eszméletvesztéssel, rángatózással járó állapot elsősorban 6 éves kor alatti gyerekeket érint. A szülők számára ez egy nagyon rémisztő jelenség, de pár percen belül szűnni szokott, ezért főként arra kell vigyázni, hogy félrenyelés ne következzen be.

"Ha ez az állapot elhúzódik, tovább tart öt percnél, a megfelelő görcsoldót be kell adni" – figyelmeztetett Kardics Kinga.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×