eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Nica444 Pixabay

Egyetlen üdítős dobozba beleférne az összes koronavírus-részecske

Egy matematikus kiszámította, mekkora helyen férne el a vírus a Földön jelenleg megtalálható összes részecskéje.

Amikor felkérték arra, hogy kalkulálja ki, mennyi helyre lenne szüksége annak, aki a világon létező összes koronavírust egyetlen helyre szeretné sűríteni, Christian Yates matematikus sem tudta még, mi lehet a válasz. A BBC cikke szerint – melyet eredetileg a The Conversation hasábjain jelentettek meg – megkérdezte a feleségét, aki így válaszolt: "Vagy egy ötvenméteres medencét töltene meg, vagy egy teáskanálnyi lenne mindössze. Ezekre a kérdésekre ilyen válaszok szoktak születni."

Nos, mint kiderült, Yates felesége egyáltalán nem állt messze az igazságtól, bár azt is fontosnak tartja leszögezni a matematikus, hogy becslésről van szó, amelyet minden bizonnyal lehetne még egy kicsit finomítani. Számításait azzal kezdte, hogy megpróbálta megsaccolni, hány részecske is lehet jelenleg a világban a vírusból. Ehhez az általunk is hasznát Our World In Data segítségét vette igénybe – eszerint napi félmillió ember tesztje pozitív a világban, de természetesen ennél sokkal többen fertőződnek meg naponta, hiszen van, ahol a tesztelés nem elérhető, vagy nem tudnak elég embert szűrni. Statisztikai és epidemiológiai modellezések alapján

inkább 3 millió lehet a valós szám.

A vírusmennyiség

Az egyes betegekben jelen levő vírus mennyisége függ attól, mióta fertőzöttek: nagyjából a hatodik napon tetőzik a mennyiség, majd csökkenni kezd. Egy kutatás szerint a tetőzés időpontjában nagyjából 100 milliárd koronavírus-részecske lehet az emberi szervezetben. Ehhez az értékhez Yates azért szintén hozzáadott még, hogy biztosan ne becsülje alul.

A részecskeméret

Számításai szerint a fenti adatokból kiindulva bármely adott napon kétmilliárd milliárd koronavírus-részecske van jelen a Földön. Ez hatalmas szám, megegyezik a bolygónkon található homokszemekével. A koronavírus részecskéi ugyanakkor igazán aprók, átmérőjük 80-120 nanométernyi mindössze – az emberi hajszál vastagságánál ezerszer kisebb.

Yates 100 nanométeres mérettel számolva úgy találta, egyetlen részecske 523 ezer köbnanométer térfogatú. Ez az apró térfogat felszorozva a vírusmennyiség óriási számával 120 millilitert eredményez. Mivel azonban a kis gömbök nem férnek el túl szorosan egymás mellett, a mennyiség által elfoglalt hely nagyjából 26 százaléka holt tér. Eszerint

160 milliliternyi helyre lenne szükségünk.

Még ha a tüskefehérje kitüremkedésével is számolunk, akkor is csak egy kisebb üdítős dobozra lenne szükségünk, ha az összes SARS-CoV-2-részecskét szeretnénk tárolni.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×