eur:
388.37
usd:
360.29
bux:
68568.49
2024. május 6. hétfő Frida, Ivett

Sikeres kincsvadászok Angliában

Római kori és késő vaskori pénzérméket találtak a régészek egy kelet-közép-angliai barlangban, ahol több mint kétezer éve heverhetett érintetlenül az értékes leletegyüttes: a szakértők szerint ez az első alkalom, hogy egy helyre elásva bukkantak rá a két külön civilizációtól származó pénzérmékre.

A kincsvadászat azután indult, hogy valaki négy érmét talált a Derbyshire megyében lévő Dovedale völgy egyik barlangjában. A régészek összesen 26 darab érmét találtak, köztük három római korit - ezek Britannia 43-ban történt római meghódítása előttről származnak -, valamint húsz darab arany és ezüst érmét, amelyeket egy késő vaskori törzsnek tulajdonítanak.

A kutatók szerint ez az első alkalom, hogy barlangban tártak fel római kori érméket. A National Trust brit műemlékvédelmi szervezet régésze, Rachael Hall szerint az érmék azt sugallják, hogy egykori tulajdonosuk jelentős vagyonnal és hatalommal bíró ember volt. A szakember szerint a pénzérmék sokkal inkább a hatalom és a társadalmi státusz jelképei, mintsem fizetőeszközök voltak a késő vaskorban.

Mint elmondta, lehet, hogy tulajdonosuk egyszerűen elrejtette őket biztonsági okokból, vagy annak reményében, hogy idővel növekszik az értékük. Hall szerint a barlang elhelyezkedését sem szabad figyelmen kívül hagyni. Rámutatott, hogy a terület akár olyan szent hely is lehetett, ahová a késő vaskor emberei nem térhettek be a mindennapokban, így az ide helyezett értékek biztonságban voltak - adta hírül a BBC.

A Nagy-Britanniában feltárt eddigi legnagyobb mennyiségű vaskori arany és ezüst érmét egy amatőr régész fedezte fel 2000-ben, a leicestershire-i Hallaton mellett. Az ásatás során több mint ötezer érmét, ékszereket és egy ezüstlemezzel bevont, aranylevelekkel, valamint győzelmi szimbólumokkal díszített római lovassági sisakot tártak fel a szakemberek.

A British Museum vaskori és római kori érmékre specializálódott kurátora, Ian Leins szerint a mostani felfedezés ugyan nem ér fel a hallatoni kincsekkel, de mindenképpen izgalmas leletről van szó.

A barlangban feltárt pénzérméket a nagyközönség nemsokára a Derbyshire megyei Buxton Museum állandó kiállításán veheti szemügyre.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.07. kedd, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
GEN Z Fest május 9-én az Akváriumban – pénzről, bátran

GEN Z Fest május 9-én az Akváriumban – pénzről, bátran

A Z generáció tagjai aktív pénzkeresők, adót fizetnek, lakbért, rezsit és tandíjat, mindeközben próbálnak megtakarítani, mégis úgy érzik, hogy nem eléggé tájékozottak a pénzügyi kérdésekben. Ez nem meglepő, mert a gazdasághoz kötődő egyetemi szakokon kívül sehol nem tanítják a pénzügyi ismereteket, a család idősebb tagjai pedig nem tudják érthetően átadni ezt a tudást, vagy akár ők maguk sincsenek tisztában alapvető gazdasági és pénzügyi fogalmakkal. A GEN Z Fest-en, május 9-én szakértők segítenek tisztázni a pénzügyi kérdéseket, legyen szó lakhatásról, vállalkozásról vagy befektetésről.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×