A tudósok úgy vélik: az ENSZ égisze alatt futó Kormányközi Klímaváltozási Szakértői Csoport eredményei megszépítik a valóságot, egyebek mellett alábecsüli a tengerszint várható emelkedését.
Az ENSZ-jelentésben valószínűsített 40 centiméterrel szemben a most publikált jelentés akár több méteres tengerszint-emelkedést is elképzelhetőnek tart az évszázad végéig, egyebek mellett ezért is használja a Földet fenyegető azonnali veszély kifejezést az éghajlatváltozás kapcsán.
A Philosophical Transactions of the Royal Sciety A tudományos folyóiratban megjelent dokumentum szerzői szerint az eddigi üvegházgáz-kibocsátás közel sodorta a Földet ahhoz a ponthoz, amely után a klímaváltozás kontrollálhatatlanná válik, amely a bolygó minden élőlényére nagy fenyegetést jelent.
A kutatók szerint csak az üvegházgázok kibocsátásának jelentős visszafogása esetében van esély arra, hogy a klíma az utóbbi néhány millió évre jellemző értéken belül vagy legalább annak közelében maradjon.
A tudósok felhívták a figyelmet arra, hogy a múltban is volt példa rendkívül gyors klímaváltozásra, de az emberi civilizáció éppen egy szokatlanul stabil időszakban, az elmúlt 12 ezer évben alakult ki, és erősen kérdéses, hogy túlélne-e egy drasztikus éghajlatváltozást.
A kutatócsoportot vezető James Hansen, a NASA Goddard Intézetének igazgatója - az első, aki az amerikai kongresszust figyelmeztette az éghajlatváltozás veszélyeire - szerint az emberiségnek körülbelül tíz éve maradt az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának erőteljes visszafogására, amennyiben el akarja kerülni a hőmérséklet erőteljes emelkedését.
Ellenkező esetben a hőtöbblet a sarki jégmezők gyors olvadását okozza, amelyet tovább gyorsít, hogy a jég alól kiszabaduló, sötétebb színű föld- és tengerfelszín a jégnél sokkal több hőt nyel el.
Újra esik a hó Magyarországon – képek