eur:
392.27
usd:
366.85
bux:
67039.3
2024. április 28. vasárnap Valéria

Sokmillió krónikus beteg reménye: a genetikai forradalom

Első alkalommal számoltak be kutatásaik eredményéről azok a brit tudósok, akik hét betegség genetikai hátterét kutatják. Szerintük néhány éven belül teljesen átalakul a gyógyítás.

A hatalmas volumenű kutatásban 50 kutatócsoport és 200 tudós vett részt, több ezer ember DNS-ét vizsgálták meg, hogy feltárják hét, több millió ember életét megkeserítő betegség genetikai hátterét.

A kétéves, 9 millió fontba (3,3 milliárd forint) kerülő kutatásban 17 ezer embertől gyűjtöttek DNS-mintát, és már 10 milliárd genetikai információt tárolnak.

Első körben mintegy tucatnyi olyan pontmutációt fedeztek fel a géneken, amelyek bizonyos rendellenességek kialakulását valószínűsítik egy ember élete során.

Váratlan eredmény volt például, hogy kapcsolatot találtak az 1-es típusú cukorbetegség és a bélproblémákat okozó Crohn-betegség között - mindkettő a PTPN2 génnel van összefüggésben.

Egyénre szabott gyógyítás

A kutatók szerint ugyan tudásuk egyelőre csak a felszínt karcolgatja, de a következő évek eredményei megnyithatják az utat a személyre szabott gyógyítás előtt. Ennek során az orvosok rutinszerűen elemzik majd a páciensek DNS-ét, és ennek megfelelően írják fel a legmegfelelőbb gyógyszert.

A részletes elemzés során a kutatók egyebek mellett három olyan pontszerű génmutaációt azonosítottak, amelyek 20-40 százalékkal növelik a Crohn-betegség kialakulásának kockázatát.

A hét betegség, amelyek genetikai hátterének megfejtésére koncentrálnak: mániás depresszió, szívkoszorúér-betegség, magas vérnyomás, reumás ízületi gyulladás, 1-es, valamint a 2-es típusú cukorbetegség és a Crohn-betegség.

Címlapról ajánljuk

Meglepő eredményei lettek a nagy légkonditesztnek

A Tudatos Vásárlók Egyesülete nemzetközi együttműködésben 57, Magyarországon is megvásárolható klímaberendezést tesztelt. Az eredményekről Dénes Júlia, az egyesület munkatársa beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.29. hétfő, 18:00
Csányi Sándor
az OTP Bank elnök-vezérigazgatója
Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

Évtizedes trendet fordított meg a koronavírus-válság

A Covid okozta demográfiai hatások világszerte a felnőttkori halálozás növekedését és a várható élettartam csökkenését váltották ki – állapította meg a neves brit orvosi folyóiratban, a Lancetben pár hete megjelent globális betegségteher-tanulmány (Global Burden of Diseases Study 2021), amely az 1950 és 2021 közötti időszak globális demográfiai változásait, beleértve a Covid-járvány 2020–2021-es időszakának hatásait elemezte.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×