eur:
406.45
usd:
377.04
bux:
76605.04
2024. november 8. péntek Zsombor

Charles Simonyi: "Jobban néz ki, mint a képeken"

Hat diák tehetett fel kérdéseket az éjszaka a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén tartózkodó Charles Simonyinak. A magyar származású űrturista a Puskás Tivadar Távközlési Technikumból létesített hétperces amatőr rádiókapcsolat során elmondta, múlt éjszaka átlósan aludt, már nem fáj a háta, és elégedett a fedélzeti számítógépek operációs rendszerével is.

Péntek éjjeli negyed 2-kor Charles Simonyi HA5SIK amatőr rádióazonosító-jelén hívta a Puskás Tivadar Távközlési Technikum a Földtől 300 kilométeres távolságban keringő Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó első magyar űrturistát.

A mindössze 7 perces rádiókapcsolat során hat olyan diák tehetett fel kérdéseket Charles Simonyinak, akik valamilyen módon kapcsolódtak az űrhajós édesapjához, Simonyi Károly fizikushoz.

"Jobban néz ki, mint a képeken"

A technikum jelenlegi és volt tanulói egyebek mellett a súlytalanságról, a kísérleteiről és a Föld űrből látható képéről kérdezték a második magyar űrhajóst.

"Jobban néz ki, mint a képeken, a Föld óriási, csendes, gyönyörű kék színű, a felhők árnyékát állandóan lehet látni, éjjel a villámok nagyon érdekesek, hogy milyen nagy területen mennek keresztül, és néha városokat is lehet látni" - mondta Charles Simonyi.

Az űrturista elmondta, legutóbb átlósan aludt, hogy a vér ne menjen a fejébe, megjegyezte, hogy már nem fáj a háta, amiről, mint kiderült, tipikus űrhajós betegség.

Charles Simonyi arról is beszélt, hogy a sugárzásmérésen kívül orvosi kísérleteket is végez, méri, hogy a sugárzás miatt mennyire romlik a különböző fémek vezetőképessége, és segít a fedélzeten lévő baktériumok nyilvántartásában is.

"Az a legfontosabb, hogy a programok jók legyenek"

Mivel a magyar származású amerikai üzletembert tartják több világszerte is használt számítógépes program atyjának, az egyik diák számára adott volt a kérdés, hogy mennyire elégedett a Nemzetközi Űrállomás operációs rendszerével.

"Minden operációs rendszerre lehet rossz programokat írni. Az a legfontosabb, hogy a programok jók legyenek. Valószínűleg a programozók azon vitatkoznak, hogy melyik a jobb operációs rendszer, ahelyett, hogy megcsinálták volna a programokat jobban" - fejtette ki Charles Simonyi.

Jó utat kívántak neki

A Nemzetközi Űrállomás 7 perc alatt haladt át Magyarország felett, így mindössze ennyi ideig élt az összeköttetés. Ez volt az első Magyarországról indított amatőr rádiókapcsolat a Nemzetközi Űrállomással, és az első magyar nyelvű beszélgetés is.

Charles Simonyi a tervek szerint április 20-án tér vissza a Földre a Szojuz űrhajóval, a diákok pedig jó utat és biztonságos földet érést kívántak a második magyar űrhajósnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Megjelent a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst & Younggal közösen készített, 2024.  első félévi statisztikai jelentése, amely szerint az egyesület befektető tagjai 2024 első félévében 40 tranzakció keretében összesen 32 271 millió forintot fektettek be 40 vállalkozásba, míg tavaly ugyanebben az időszakban 56 vállalkozásba fektettek be 11 375 milliót. Kiderül az is, hogy 2024 első félévben 81 683 millió forint értékben került sor magyarországi alapokba történő forrásbevonásra - közölte a HVCA.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 8. 07:32
×
×
×
×