eur:
400.34
usd:
362.02
bux:
88028.74
2025. április 3. csütörtök Buda, Richárd
Nyitókép: Pixabay.com

Ez a két vágya lehet már csak magashegyi magyar mászónak

Miután Suhajda Szilárd meghódította a K2 csúcsát, már csak két, nyolcezer méternél magasabb hegy maradt a Földön, amit még nem mászott meg magyar.

Tizennégy olyan hegy van a Földön, ami magasabb 8000 méternél: a Csomolungma, a K2, a Kancsendzönga, a Lhoce, a Makalu, a Cso-Oju, a Dhaulagiri, a Manaszlu, a Nanga Parbat, az Annapurna, a Gasherbrum I, a Broad Peak, a Gasherbrum II és a Sisapangma. Mindegyik Ázsiában található, tíz a Himalájában, négy a Karakorumban.

A 8091 méter magas Annapurna volt az első, amelynek csúcsára feljutott az ember, a francia Maurice Herzog és Louis Lachenal járt ott először 1950-ben. A legmagasabb nyolcezres a 8848 méter magas Csomolungma, amelyre Edmund Hillary és Tendzing Norgaj jutott fel 1953-ban. A legveszélyesebb nyolcezresnek a második legmagasabb helyet, a K2-t tartják, ez 8611 méteres, és először 1954-ben mászta meg az olasz Achille Compagnoni és Lino Lacedelli. Az első ember, aki mind a 14-et meghósította, az osztrák Reinhold Messner volt 1986-ban. A magyarok közül Erőss Zsolt a rekorder, ő 10 nyolcezrest mászott meg.

Az első magyar nő, aki 8000 méter fölé jutott, Nedeczky Júlia pszichológus volt, aki 2003-ban a Gasherbrum II-n járt. Hat éve, Erőss Zsolt halála után az InfoRádió Aréna című műsorában ezekkel a szavakkal érzékeltette, hogy mekkora kihívás ennyire magasban mászni, ahol a levegő oxigéntartalma a szokásosnak csupán egyharmada.

"Ez egy olyan fizikai állapot, mintha nagyon nagy beteg lennék.

Az ember végtelenül gyenge testileg, és bámulatos, amikor azt érzi, hogy mégsem gyenge, van ereje menni."

Ezeket a hegyeket egy úgynevezett táborlánc kiépítésével, egy hosszú és megerőltető akklimatizáció után lehet megmászni.

"Az ember szép fokozatosan, apránként kiépíti az 1-es, 2-es, 3-as, majd 4-es tábort. Közben akklimatizálódik. Ez egy nagyon hosszas, kényelmetlen és keserves folyamat. Felmenni az 1-es táborba, jön a kérdés, hogy hagyunk fenn sátrat vagy nem. A lényeg az, hogy

megmutatjuk a szervezetünknek, hogy magasra fogunk menni, és ezzel elindítjuk egy olyan úton, hogy kezdje el termelni nekünk a vörösvértesteket, kezdjen hozzászokni ahhoz az oxigénszegény környezethez.

Ha már készen van az összes tábor, akkor visszamegyünk az alaptáborba egy nagyot pihenni. Fontos, hogy ez alacsonyan van, itt fel tud töltekezni a szervezet. És akkor hallgatjuk az időjárás-jelentést, besaccoljuk, hogy hány nap múlva lesz jó idő. Ha ezt látjuk és már jól vagyunk, akkor kiszámítjuk azt, hogy mikor kell indulni ahhoz, hogy jó idő legyen fent, és akkor elindulunk" - tette hozzá Nedeczky Júlia.

A hegymászók tiszta mászásnak azt tartják, amikor a mászó oxigénpalack és teherhordók nélkül megy. Így jutott fel a minap a K2 csúcsára Suhajda Szilárd - első magyarként. Társa, Klein Dávid gyomorgörcsökkel visszafordult.

A tiszta mászás jelentőségéről Nedeczky Júlia ezt mondta: "Amikor az ember egy hegyet megmászik, akkor a saját kis lépéseivel mássza meg, a saját kicsiségével. Akkor mégiscsak az derül ki, hogy ki itt a nagy,

tehát én, kicsi ember itt állok ennek a hatalmas csúcsnak a tetején, és én tettem ezt meg, tiszta eszközökkel, oxigén használata és teherhordók alkalmazása nélkül. Itt megtörténik valamiféle eggyé válás; legtisztábban úgy tudunk eggyé válni a természettel, ha mi magunk vagyunk ott, nem viszünk magunkkal gépeket, segédeszközöket."

Már csak két hegycsúcs van, amin tehát nem járt még magyar tiszta eszközökkel: a Sisapangma és a Csomolungma.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Minden importra vámot jelentett be Donald Trump, az EU 20 százalékosat kapott

Bemutatta a világnak védővámjait Donald Trump. Az amerikai elnök minden, külföldről érkező termékre minimum 10 százalékos vámot vetett ki, még közeli szövetségeseire is, és további 25 százalékot az import autókra. Ez egy kereskedelmi háború nyitánya lehet. Cikkünkben összeszedtük a vámmal sújtott országok listáját.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×